Termik Santral Nedir Zararları Nelerdir

Ülkemizde bulunan termik santrallerin ne olduğunu ve zararlarını sizlerle paylaşacağız.

Termik santral; Katı, sıvı ve buhar halindeki yakıtlardaki kimyasal enerjiyi ısı enerjisine, ısı enerjisini hareket enerjisine, hareket enerjisini de elektrik enerjisine çevirmek amacı ile kurulan tesislere denir.

Termik santrallerin zararları şunlardır;

1- Termik santralden doğaya salınan gazlar, tarım ürünlerine, hayvanlara, su canlılarına ve ormanlara tamiri imkansız zararlar vermektedir.

2- Termik santrallerden çıkan kükürtdioksit, azotoksit ve partikül madde gibi maddelerin bünyesinde bulunan ağır metaller insanların merkezi sinir sistemini harap eder. Hamile kişilerin normal doğum seyirlerini kötü etkiler. İnsanların gelişme ve öğrenme becerisini köreltir.

3- Termik santrallerden salınan küllerin içerdiği radon gazı kanser olaylarını artırır.

4- Santrallerin bacalarından doğaya salınan gazlar asit yağmurlarına neden olur.

5- Asit yağmurları da toprağın kimyasal yapısını olumsuz yönde değiştirir. Tarımsal faaliyetlerin verimleri düşer, ağaçlar kurur, hayvancılık faaliyeti geriler.

6- Termik santralerin bulunduğu bölgede yaşam süren halkın hayvancılık, arıcılık ve balıkçılık faaliyetleriyle uğraşması imkansız bir hal alır.

5- Termik santrallerde soğutma, temizleme ve buhar için su bolca kullanılır. Kullanılan sular atık olur. Toprağa, yer altı sularına, denize veya akarsulara dökülür. Bu nedenle sular kirlenir. Doğadaki besin zinciri dengesi bozulur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.