Tercihlerde Meslek Lisesi Seçimlerine Dikkat

Bu yıl yeni uygulamaya koyulan TEOG’la sınavsız öğrenci alımı sona erdi. Velilerin ve öğrencilerin meslek liselerini tercih ederken de dikkatli olması gerekiyor. Çünkü artık meslek liseleri de puanla öğrenci alımı yapacak.

TEOG sistemi ile okullar 6 farklı kategoriye ayrıldı. Bunlar Fen ve sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Liseleri, Çok Programlı Anadolu Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri, Anadolu İmam Hatip Liseleri ve Özel Okullar bu 6 kategoriyi oluşturuyor.

Tercih yapan öğrenciler ilk adımda tercih etmek istedikleri okulları seçecekler ve ardından şart koşulan 4 okul türünü seçecekler.

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tercihinde bulunan öğrenciler için ise bir duruma dikkat çekmekte fayda var. Daha önceki yıllarda bu okulları seçen ve yerleşen öğrencilerin alanları da belirleniyordu. Bu öğrencilerin tüm lise boyunca yoğunlaşacakları alan daha okula başlamadan belli oluyor ve öğrenci liseden mezun olana kadar bu alanda çalışıyordu.

Yeni uygulamaya göre ise meslek liselerinde alan seçimi yapılmıyor. Listelerde okulların isimleri değiştirildi, türleri arasında ismen bir farklılık kalmadı. Otelcilik ve turizm meslek liseleri artık mesleki ve teknik anadolu lisesi adıyla yerini alıyor. Bu durumda öğrencilerin bu okulları tercih ettikten sonra ne turizm ve otelcilik mi, sağlık mı okuyacağı belli olmayacak. Yani öğrencinin turizm ve otelcilik hayaliyle meslek lisesi tercih etmesi o öğrencinin turizm ve otelcilik okuyacağının garantisi olamıyor. Artık bu öğrenciler 9. sınıfta ortak dersleri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adı altında alacak ve 10. sınıfa geldiğinde alan seçecek. Ancak 10. sınıfta öğrencinin seçtiği alana göre okulu da değişebilecek.

Yeni kılavuzda yer alan bilgilere göre YEP ile öğrenci alımı yapan resmi ya da özel mesleki ve teknik Anadolu liselerine tüm kayıtlar alan tercihi yapılmadan alınacak. Öğrenciler 9. sınıf yıl sonu başarı puanları ve alana geçiş koşulları ile 10. sınıfta alan seçebilecekler. Tüm şartların yanında bir de öğrencinin seçmek istediği bölüme yatkın ve sağlıklı olması koşulu aranacak.

Bu durumda mesleki ve teknik anadolu lisesi tercihinde bulunan öğrencilerin alanları 10. sınıfta belli olacak ve bu alan yerleştirmesinde öğrencilerin YEP ve 9. sınıf yıl sonu başarı puanı göz önünde bulundurulacak. Okulun aradığı özel bir koşul varsa bu da okula öğrenci alımında etkili olacak. Bir okul mülakatla öğrenci alma şartı koyuyorsa mülakatta yapılan değerlendirmeler bunun için belirleyici olacak.

Bu aşamaların geçilmesiyle öğrencilerin okulları da yerleştirildikleri alan ile birlikte değişebilecek.

Bu nedenle öğrencilerin meslek lisesi seçmekte kararlı olması halinde 10. sınıfta istenen  özellikteki okula gidilebilmesi muhtemel, koşulları rahat olan bir okul seçmesinde fayda var.

Öğrencilerin tercih dönemi sonunda mutlu olması için istediği ve yeteneğinin olduğu okulu seçmesi şart. Puanı düşük olduğu için bir okulda mutsuz olmanın kimseye bir faydası olmayacağı gibi, mutluluk da getirmeyecektir.

Tercihlerinizde mutlaka istediğiniz okulların yer almasına dikkat edin. Tercih listenizde istemediğiniz, gitmeyi düşünmediğiniz okullara yer vermeyin. Ancak mantığı da elden bırakmayın. İsteklerinizi tercih listenize yansıtmak için hayalperest olmayın.

Bu süreçte yapılan değişiklikler ve geçmişle olan farklılıklar nedeni ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın da kapsamlı bir açıklama yapması ve velileri aydınlatması gerekiyor. Öğrencilerin mesleki ve teknik anadolu liselerinde yeni sistemlerle mutlu olamamaları ve mağdur duruma düşmelerine karşı önlemler alınmalı ve bazı geçiş koşulları oluşturulmalı.

9. sınıf sonunda öğrencilerin alana dağıtılması için TEOG gibi bir sınav bile yapılabileceğini unutmamak ve hazırlıklı olmak gerek. Meslek liselerinde bulunan yüksek mevcutlu öğrencilerin normal koşullarla sıralanıp alanlara dağıtılmasını beklemek şu anki sistem için fazla hayalci yaklaşmak olabilir.

eokul-meb.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.