Tercih listesine alacağınız her üniversiteyi araştırın

Bazı devlet üniversiteleri gibi bazı vakıf üniversitelerinin de ciddi sorunları var. Bu yüzden, tam da üniversiteyi kazandım diye sevinirken, ciddi bir macerayla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız, tercih listesine alacağınız her üniversiteyi tek tek mercek altına alın. Yoksa girdiğinize bin pişman olabilirsiniz.

Abbas Güçlü

Peki üniversiteleri tanımanın doğru yolu ve yöntemi ne?
Kime sorsanız en iyisinin kendileri olduğunu söylüyorlar. Ama her şey de ortada.
İşte bu aşamada söylenenden çok gördüğünüze inanmalısınız. Zaman ayırın ve tercih listesine aldığınız, girme ihtimali en yüksek üniversiteleri, gidip yerinde görün.
Öğrenci ve öğretim üyeleriyle konuşun. Bu üniversitelerle ilgili çıkan yayınları okuyun.
Ondan sonra da üniversitenin en tepesindeki isimlerle bire bir görüşün ve güvence isteyin.
Elbette her söylentiye, özellikle de rakip kurumların söylediklerine inanmayın. Ama gözü kapalı da gitmeyin!..

Mezuniyeti de düşünün
Üniversiteye girmek kadar, mezun olduktan sonra iş bulmak da bir o kadar önemli.
Onu sonra düşünürüz diyenler, ileriki yıllarda çok büyük pişmanlıklar yaşayabiliyorlar.
O nedenle, 4-5 yıl sonrayı da düşünerek karar vermeniz, sizi ileride işsizlik kervanına katılmaktan kurtarabilir.Peki tercih yaparken önceliğiniz sevdiğiniz mesleklerden yana mı olmalı yoksa iş bulma şansı yüksek olanlardan yana mı?
Ben de dahil hiç kimse ayağınızı sürterek gideceğiniz bir mesleği size önermez. Ama o alanda on binlerce işsiz varken, gözü kapalı gidin o bölümde okuyun da demez. En iyisi orta yolu bulmak. Yani hem ileride sevebileceğiniz bir mesleğe yönelin hem de iş bulma şansı diğerlerine göre daha yüksek olsun.
Şu anda işsizlik sıralamasının en üst sırasında üniversite mezunları olduğunu da sakın aklınızdan çıkarmayın. Ama o diploma olmadan her şeyin yarım kalacağını da unutmayın. Evet kafanız karıştı. Ancak şimdi karışması ileride karışmasından çok daha iyi. En azından en doğru kararı vermeniz için hâlâ zamanınız var…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.