Teokrasi Nedir Kısaca

Aşağıda teokrasi nedir kısaca olarak ele alacağız.

Dünyada birçok çeşitte yönetim şekilleri bulunmaktadır. Dine dayalı, sosyal hukuka dayalı, insanı önceleyen, toplumu önceleyen, parayı, şehveti, şanı ve şöhreti önceleyen ülke yönetimleri de bulunmaktadır. Devlet rejimleri olarak birçok erkin ön plana çıktığı ve bunların da zamanla kültür olarak yerleşik hale geldiği ortaya çıkmaktadır. Teokrasi, oligarşi, monarşi, demokrasi gibi rejimler bunlardan bazılarıdır.

Teokrasi, siyasi erkleri dine dayalı olarak gerçekleşen devlet yönetimi olarak bilinmektedir. Teokrasi ile yönetilen rejimlere teokratik devletler denmektedir. Tarihte birçok sebeple teokratik devletler kurumsal olarak meydana gelmiştir. Teokrasi birçok millet tarafından da kabul edilmiştir. Birçok coğrafyada da yerleşik hale gelmiştir. Dine dayalı yönetilen toplumlarda da kabul görmüştür.

1 yorum

  1. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, Teokrasi Nedir Kısaca ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Tokat birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.