TEOG’da Yüzdelik Dilim Tercih İçin Çok Önemli

TEOG’da Yüzdelik Dilim Tercih İçin Çok Önemli hakkında bilgi kısaca.

31 Temmuz ile 8 Ağustos günleri arası lise tercih süreci olarak geçecek. Milli Eğitim Bakanlığı sınava giren öğrencilerin sonuçlarını açıkladığında sıralamalarına yer vermedi. Bu sebeple uzmanlar tercihlerin yüzdelik dilimlere bakılarak yapılması gerektiğini söylüyor. Bilindiği gibi tercihler e-okul sistemi üzerinden A ve B olmak üzere iki farklı tercih listesi hazırlanarak yapılacak. A grubuna öğrenciler istediği 15 okulun tercihini sıralayacak, bunlara puanları ile yerleşememeleri durumunda işe yarayacak olan B listesinde ise kendi ilçeleri içinde gitmek istediği 6 okul türünü tercih edecek. Tercih listesi hazırlandıktan sonra okul müdürlerinin onaylaması gerekiyor. Tercih başvuru formu, onaylandıktan sonra çıktısı alınması gereken belge olacak ve bunu hem veli em de okul müdürlüğü yetkilisi imzalayacak. Aslı okulda kalacak olan belgenin bir kopyası da aileye verilecek.

Tercih yapılırken çok dikkatli davranılması gerektiğini söyleyen rehberlik uzmanları başarı sırasının verilmemesinin yüzdelik dilime bakılması gerektiğini gösterdiğini belirtiyor. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta her sene aynı yüzdelik dilimin aynı başarı sırasına denk gelmiyor olması. Çünkü geçen sene 1 milyon 49 bin 293 öğrenci tercih yapmışken bu sene 1 milyon 271 bin 273 öğrenci tercih yapacak.

Fen Bilimleri Dershanesi Rehberlik Koordinatörü Cihan Yeşilyurt, Fem Yayınları Rehberlik Koordinatörü Faruk Ardıç ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz konu ile ilgili öneriler verdi. 

Bu öneriler arasında en önemlisi öğrenci sayısının artışına dikkat edilmesi gerektiğiydi. Çünkü geçen sene bir yüzdelik dilim 10 bin 492 sıraya tekabül ederken bu sene 12 bin 712 sıraya denk geliyor. Bu da her bir yüzdelik dilimin geçen seneye göre 2 bin 220 daha fazla öğrenciyi ifade etmesi anlamına geliyor. Buna karşın okul kontenjanları aynı oranda artış göstermedi. Bu sebeple geçen seneki taban sıralama ile bu seneki taban sıralama aynı kalacak.

Yüzdelik dilimlere sığan öğrenci sayısı %0’a gidildikçe azalırken %100’e çıkıldıkça artıyor. Buna da dikkat edilmesi gerekiyor. Örnek vermek gerekirse %22’lik dilimde olan biri açıkta kalmamak adına %30’luk dilimden öğrenci alan okullara kadar tercih listesini genişletmeli.Tercih listesinde 5. veya 6. okul tam sizin yüzdelik diliminize, üstündekiler yüzdelik diliminizin üstüne, altındakiler yüzdelik dilminizin altına denk gelmelidir ki yüzdelik dilim yanılgısına düşmeyesiniz.

TEOG sonuçlarına  göre  yerleştirmelerde özel okullar ise farklı bir hesaplama yöntemi kullanacak. Özel okullar yalnızca TEOG’daki matematik, türkçe ve fen derslerini hesaba katacak. Bu da MEB’in açıkladığı yüzdelik dilim ve puanlarda büyük oynamalar olması anlamına geliyor. Özel okul tercihi yapmak isteyenlere tercih sürecinde bu açıdan yardımcı olmak için Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği çalışmalar yapıyor. Dernek Eşbaşkanı Cem Gülan, özel okul puanı hesaplandığında yukarı veya aşağı oynamalar olabildiğini söylüyor. Bu da öğrencinin bu 3 testi ne nitelikte  yanıtladığına göre değişiyor. Gülan geçen sene İstanbul dışındaki özel okulların en kötü 180 bininci, İstanbul içindeki özel okulların en kötü 122 bininci öğrenciyi aldığını söylüyor ve ekliyor, “Yüzde yirmilik dilimde yer alan öğrenciler ancak birkaç Türk özel okuluna yerleşme şansını deneyebilir”.

TEOG Tercih Yüzdelik Dilim Nasıl Kullanılacak Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

14 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.