TEOG YEP Sonuçları yerleştirme Puanları MEB

Yerleştirme esas puanlar TEOG lise puanları TEOG yerleştirmeye Esas Puanlar bugün açıklanacak. 7 Temmuz YEP puan sonuçları TEOG yerleştirme puanları nasıl nereden öğrenilir. E okul YEP yerleştirme puanları TEOG lise yerleştirme puanı öğren TC Kimlik no ile bugün MEB tarafından açıklanacak.

teogsonuc

1.3 milyon öğrencinin kulağı gözü MEB’de 

YENİ eğitim döneminde sonuçları bu yıl ilk kez liselere geçişte kullanılacak olan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nin (TEOG) yerleştirme puanlarının açıklanmasıyla ilgili kaosun bugün çözülmesi bekleniyor.

 

28-29 Kasım 2013 tarihlerinde yapılan birinci dönem sınavlarının ardından velilerin itirazı üzerine Ankara 13. İdare Mahkemesi fen ve din derslerinden birer, ingilizce’den de 2 tane olmak üzere 4 soruyu iptal etmiş, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu gelişme üzerine karara 1 Temmuz’da bir üst mahkeme olan Bölge Mahkemesi’nde itirazda bulunmuştu. Ancak puanların açıklanacağı bugüne kadar üst mahkemeden yanıt gelmeyince “kaos ortamı” doğdu.

 

Dün gün boyu bakanlıkta önce “Hangi hesaplamaya göre puan açıklayacağız?” tartışması yaşandı. Bazı yetkililer “Yerel mahkemenin kararı onanmış gibi açıklama yapalım” derken, kimileri de üst mahkeme kararının beklenmesini istedi.TEOG Yerleştirmeye Esas Puanlar YEP Puanları yani Lise Yerleştirme Puanları Bugün Açıklanacak. Sonuçlar Mebpersonelleri.com’da olacak.

Yerleştirme Puanları Sonuçları İçin Tıkla

 TEOG Lise Taban Puanları İçin Tıkla

İKİ FARKLI HESAP YAPILDI

 

Bu arada bakanlık sınavlara giren 1 milyon 271 bin 273 öğrenci için iki farklı puan hesapladı. Bunlardan biri iptal edilen 4 soru dikkate alınmadan puanların hesaplanması oldu. Diğerinde ise yerel mahkemenin kararı onanmış gibi 4 soru iptali dikkate alındı. Bu yeni hesaplamaya göre yaklaşık 1.3 milyon öğrencinin hem yerleştirme puanları hem de yılsonu başarı puanları ve sıralamaları da değişti.

 

‘YA A YA B TUŞUNA BASARIZ’

 

Bakanlıktan görüştüğümüz bir yetkili, “Yaklaşık 1.3 milyon öğrenci ile ailesi heyecanla puanlarını bekliyor. Kimseyi mağdur etmek istemiyoruz. Ama mahkemenin de bir an önce karar vermesini bekliyoruz. İki türlü puan hesaplaması da hazır. İtirazımız kabul edilirse soru iptalinin olmadığı hesaplamaları yayınlayacağımız A tuşuna, kabul edilmezse soru iptalini dikkate alarak yaptığımız hesaplamayı vereceğimiz B tuşuna basacağız” dedi.

 

Üst mahkemenin kararının bugün ulaşmaması durumunda ne yapacakları sorusuna ise bakanlık yetkilileri, “En kötü olasılık belki bir iki gün bekleriz, ya da pazartesi sabahı iptal edilen sorulara göre yaptığımız puanları açıklar, sonra da üst mahkemeye itirazımızı geri çekeriz” yanıtını verdi.

 

SORUNUN DEĞERİ DEĞİŞİYOR

 

TEOG’da her biri 20’şer sorudan oluşan 6 dersten iki dönemde toplam 12 sınav yapıldı. Bu 4 soru dışında birinci dönem sınavlarında görme engelliler matematik, fen ve teknoloji ile İtalyanca dersi sınavlarından birer, matematikten 2 soru iptal edilmişti. Böylece iptal sorular 9 oldu. İptal ise soruların değerini değiştiriyor. 20 soruluk her testte bir sorunun değeri 5 puan olarak hesaplandı. Ama 2 sorunun iptal edildiği fen sınavı tıpkı matematik gibi 18 puan üzerinden değerlendirilecek ve bir sorunun değeri 5.5556 olacak. İngilizce sınavında da soruların değeri aynı olacak. Din dersi sınavında ise bir sorunun değeri bir iptalle 5.26 oldu.

 

YANLIŞ YAPAN YÜKSELECEK

 

Yargının iptal ettiği soruları dikkate alarak yapılan hesaplamada bu soruları yanlış yapan öğrencilerin puanları yükselecek. Ayrıca soru iptali olmayan mazeret sınavı da adaletsizlik yaratıyor. Çünkü ilk sınavda bir yanlışı olan öğrenci soru iptali olmayan mazeret sınavında bir yanlış yapana göre 0.05 puan kaybedecek. Yanlış soruları artıkça dezavantajları da artacak. Testin katsayısı 4 olduğu için bu puan kayıpları yerleştirme puanlarında daha yüksek olacak.

10 yorum

  1. kasım ayında yapılan 1.teog sınavının iptal edilip, sadece 2.sınav ve okul puanının kullanılmasının bence daha uygun olacağını düşünüyorum. çünkü bizim çocuklarımızla telafi sınavana giren çocuklar arasında 5 soruluk fark var, bunun vebalini kim çekecek, kaç bin çocuk öne geçecek bu hakmı.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.