TEOG Tercihlerinde Bunlara Dikkat

Teog tercihlerinde bunlara dikkat hakkında bilgi kısaca

Bu sene ilk kez uygulanan TEOG birçok tartışmayı da beraberinde getirdi. Yeni sistem dolayısıyla veliler yeterli bilgiye sahip değil ve bu bazı endişelere yol açıyor. Bazı kesimler TEOG sisteminin eskisinden daha iyi ve yenilikçi olduğunu düşünüyor ancak veli ve öğrencilerin yeterli bilgiye sahip olmamasının durumu zorlaştırdığı da bir gerçek. Yetkililerin sınav ve sistemle ilgili açıklamaları detaylı bir şekilde, zamanında yapması gerekiyor.

Demokrat Eğitimciler Sendikası İstanbul İl Başkanı Selçuk Tütak velilerin ve öğrencilerin kafasındaki soru işaretlerinin ortadan kalkması için bazı açıklamalar yaptı. Velilerin açıklamadaki maddelere dikkat etmesi ile hiçbir sorun ortaya çıkmayacak.

– Tercih dönemi 31 Temmuz 2014 itibarıyla başlayacak. 8 Ağustos 2014 mesai saati sonuna kadar tercihler yapılabilecek.

– Tercihler www.meb.gov.tr ya da www.oges.meb.gov.tr adreslerinden herhangi biri ile yapılabilecek.

– 2 farklı tercih listesi olacak. A grubu olarak adlandırılan 1. tercih listesinde öğrenciler 15 okulu kodları ve isimleri ile birlikte tercih edecekler. Bu 15 okulun tercihinde hangisinin daha öne yazılacağına öğrencilerin karar vermesi gerekiyor ancak yüzdelik dilimi küçük olandan başlanarak sıralanmasında fayda var.

– Okul tercihleri A grubu tercih listesinde yapıldıktan sonra B grubu tercih listeleri doldurulacak. B grubu tercih listesinde öğrenciler okul türü seçecekler. En az 4 okul türü seçerek tercih listesine işaretleyecekler.

– Yerleştirme yapılırken öncelikle öğrencinin A grubu listesinde yaptığı tercihlere bakılacak. A grubu tercihlerinde öğrencinin yaptığı 15 tercihten herhangi birine yerleşememesi durumunda B grubu tercihler ile öğrenci yerleştirilecek. B grubu yerleştirmelerinde ise öğrencinin ikamet yeri, puanı gibi etkenler göz önünde bulundurulacak.

– Öğrenciler tercihlerini yaparlarken puana aldanmamalı. Öncelikli olan okulun yüzdelik dilimiyle öğrencinin elde ettiği puana göre bulunduğu yüzdelik dilimin karşılaştırılmasıdır. Okul puanları her sene değişiklik gösterebildiği için puana göre tercih yapmak doğru olmayabilir.

– Öğrenciler yüzdelik dilimlerinin bir miktar üzerinde yüzdelik dilime sahip okullardan tercihlerine başlayabilir. Örneğin yüzdelik dilimi 10 olan bir öğrenci yüzdelik dilimi 8 ya da 9 olan bir okuldan başlayarak tercih listesini doldurabilir. Öğrencinin bunu en fazla ilk 5 tercihi boyunca sürdürmesi gerekir. Sonraki 7 tercihi öğrencinin yüzdelik dilimine uygun okullar doldurmalıdır. Son 3 tercihte ise B grubu listesinden yerleştirmeye kalınmaması için yüzdelik dilimi yüksek ancak puanı düşük olan ve arzu edilen okullar yazılmalıdır.

– Öğrencinin tercih listesinde bulunmasına karar verdiği okullardan gerekli bilgiler alınmalı, okullarla iletişim halinde olunmalıdır. Yüzdelik dilim konusunda çelişkili okullar özellikle araştırılmalıdır.

– Tercihlerden sorumlu olan kişi öğrenci velisidir. Ancak tercihlerin onaylanmasından okul müdürü sorumludur.

– Öğrencilerin yerleştirmesinin yapılmasıyla sistem tarafından kayıtları otomatik olarak yapılacaktır.

– Öğrenciler tarihi geldiği zaman yerleştirme sonuçlarına  https://e-okul.meb.gov.tr adresinden ulaşabilirler.

– 22 Ağustos’ta yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla yerleştirildiği okuldan memnun kalmayan öğrenciler kaydının yapıldığı okul müdürlüklerinden nakil isteyebilecekler. İlk nakil işlemleri 25-28 Ağustos’ta gerçekleştirilecek ve 29 Ağustos saat 19.00’da sona erecek. Ardından aşamalı olarak öğrencilerin nakil işlemleri eylül ayı sonuna kadar tekrarlanacak.

– Okulların boş kontenjanları haftalık olarak açıklanacak ve nakil işlemleri buna göre yapılacak.

– Özel okulların tam burslu öğrenci alımı Türkiye genelinde yüzde 5’lik dilimin içinde olan öğrencilerden puan üstünlüğüne göre yapılacak.

– Özel okullara yerleşmek isteyen öğrenciler nakil sürecinden bağımsız olarak nakil yaptırabilecek.

– Veli ya da öğrenci tarafından tercihlerin onaylayacak olan okula bildirilmesinin ardından tercihler elektronik ortamda okul müdürlüğü tarafından onaylanacak.

– Onaylama işleminden sonra tercihlerle ilgili herhangi bir değişiklik ya da düzeltme yapılamayacak. Bu nedenle velilerin ve okul müdürlerinin tercih işlemleri sırasında oldukça dikkatli olması gerekiyor.

– Tercih başvuru bilgileri formu onaylandıktan sonra 2 çıktı halinde alınacak. Bir çıktısı okulda kalacak ve diğer çıktı imza karşılığında veliye verilecek.

TEOG Tercihlerinde Bunlara Dikkat Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.