TEOG Tercihleri Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Teog tercihleri yapılırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi kısaca

Birçok tartışmayla gündemden düşmeyen TEOG konusunda veliler ve öğrenciler oldukça tedirgin. Kafaları karıştıran TEOG tercihleri için ise velilerin ve öğrencilerin çok dikkatli olması gerekiyor. Peki liseler için yapılacak tercihlerde hangi noktalara dikkat edilmesi gerekiyor?

TEOG sınavında istedikleri okullara yerleşmek isteyen öğrencilerin çabalarının meyvelerini alabilmesi için dikkat edilmesi gereken birçok nokta var. Öğrenciler bütün sene zorlu bir maratonda yol aldılar, ders çalıştılar, dersanelere gittiler, özel dersler aldılar. Bu yoğunluk içerisinde sosyal hayatlarından, arkadaş eğlencelerinden eksik kaldılar. Televizyon izlemediler, bilgisayardan, oyunlardan uzak durdular ve bazı eğlenceler konusunda fedakarlıklar yaptılar. Sınava son derece yoğunlaşarak en iyi sonuçları almak için bütün güçleriyle çalıştılar. Bazı öğrenciler sınav sırasında stresine yenik düştü, bazıları soğukkanlılığını koruyarak istediği sonuçları elde etti. Ancak bu stresli dönemler sınavlar bitse de devam ediyor çünkü tercih dönemi de en az sınav dönemi kadar stresli. Sınav sonuçları nasıl olursa olsun öğrencilerin puanlarını en iyi şekilde değerlendirmesi gerekiyor. İstedikleri sonuçları elde edemeyen öğrencilerin yükünü azaltmada ailelerin de yardımcı olması şart. Olumsuz düşünen öğrencilere destek olurken öğrencilerin çabaları takdir edilmeli ve olumsuz düşünceler ifade edilmemelidir. Aileler çocuklarını başarılarına göre değerlendirmemeli, onları oldukları gibi sevmelidir.

Bu dönem içerisinde aileler çocuklarının en büyük destekçisi oldular, gerek maddi gerek manevi tüm değerlerini çocuklarına açtılar. Çocuklar da ailelerinin bu çabalarına kendi çabalarını eklediler ve çalıştılar, çalıştılar, çalıştılar. Kimi zaman çalışmalarını gevşettikleri için ailelerinden uyarı aldıkları da oldu, çok çalıştıkları için takdir görenler de. Gerek çabaların takdiri, gerek eleştiriler olarak öğrenciler oldukça dolu bir yıl geçirdiler. Aileler çocuklarının iyiliğini istedikleri için birçok şey yaptılar, uyarılarda bulundular. Ancak ailelerin bazı yaklaşımları çocuklarının stresini daha çok artırmış olabilir. TEOG sınav sonuçları ile tercih dönemine giren çocuklara ailelerin olumsuz telkinlerde bulunmamaları gerekir. Zaten bu süreçte olumsuz söylemlerin hiçbir işe yaramayacağı açık. Bunun yerine çocukların bu durumdan ders çıkarmasını ve tecrübe edinmesini sağlamak en doğru yaklaşım olacaktır. Çalışınca karşılığının alındığı ya da çalışmadan kazanç sağlanamadığı gibi çıkarımlara varılması herkesin işine yarayacak, çocuklar ilerleyen yaşlarındaki problemler karşısında tecrübe edinmiş olacaklardır.

Tercih döneminden sonra yedek listelere göre yerleşme yapma beklentisindeki çocuklar ise bir miktar daha gergin olacaklardır. Bu durumda da ailelere düşen birçok görev vardır. Sınav sonucunun kötü olması hayatın sonu değildir. Ve bu yaklaşım çocuğa hissettirilmelidir. Çocuklar sınavda elde ettikleri başarısızlık nedeniyle kendilerini değersiz hissetmemeli, sonucu kabullenmelidir.

Lise tercih listelerinde ise oldukça dikkatli olunmalı. Öğrenciler ve veliler sınav sonrasına yerleşmek istedikleri liseleri belirlemeli ve planlamaların farklı farklı yapılması gerekmektedir. Farklı planlarla öğrencinin istediği okul türüne yerleşebilmesi sağlanabilir. Tek okula odaklanan öğrenciler bu okula yerleşememeleri durumunda büyük hayal kırıklığına uğrayabilirler. Üniversitede hangi bölümün seçilmek istendiği de lise seçiminde oldukça önemli bir nokta. Beceriler ve başarılar göz önünde bulundurulmalı ve öğrenciler planladıkları geleceğe uygun liseler seçmeli. Okul seçiminde öğretmen kadrosu, okulun fiziki şartları, beklentileri karşılama durumu önemli olabilmektedir. Bu nedenle o okulda okuyan ya da mezun olmuş öğrencilerden tavsiyeler ve değerlendirmeler alınabilir. Lise seçmek demek üniversiteye giden bir yol seçmek demektir. Bu nedenle öğrenciler adımlarını doğru atmalıdır.

Mevcut düzende istediği puanı elde edememiş birçok öğrenci, çok tercih edilmeyen, istemedikleri okullara gitmek durumunda kalabilir. Çoğunluğun algısına göre istediği okula yerleşemeyen öğrenci başarısızdır. Ancak bu oldukça yanlış bir tutumdur. Bu konuda öğrencinin yetenekleri ve başarısı başarısız bir sınav denemesiyle göz ardı edilemez. Her insan benzersizdir ve hangi okulda olursa olsun yetenekleri, özellikleri insanı ön plana çıkarır. Ailelerin bunun bilincinde olması ve çocuklarını desteklemeleri gerekir. Lise hedefine ulaşamayan çocukların bir sonraki hedefini gerçekleştirmek üzere odaklanması kalıcı çözüm sağlayacaktır.

 

TEOG Tercihleri Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

1 yorum

  1. bizim piskolojimizi alt üst etmk sizin işinize mi geliyor biz bütün sene kitapların yüzünden başka kimsenn yüzünü görmedik şimdi aldığımız ödüle bi bakın ya hep dava sınavın iptali ne güzel ya sonra da çıkın öğrencilerimiz bizim geleceğimiz deyin geleceği bozan sizlersiniz de haberiniz varmı

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.