TEOG Tercihleri Nasıl Yapılacak Önemli Noktalar

TEOG Tercihleri Nasıl Yapılacak Önemli Noktalar hakkında bilgi kısaca.

TEOG kılavuzu, TEOG tercihi yapacak öğrencilere yol gösterecek. Sınav puanlarının açıklanmasından sonra yine en az onun kadar heyecan ve zorluk içeren tercih dönemi başlamış oldu. Bu kılavuz 4 Temmuz’da yayımlanmış olacak. 31 Temmuz’da başlayacak olan tercih süreci 8 Ağustos’ta sona erecek. Okul puanlarının bu sene tercih sürecinde açıklanmayacağını belirten MEB, öğrencilerin bu şartlar altında neye dayanarak tercih yapacağı soru işaretini yarattı. Konuya Uğur Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Nazik Kösegil açıklık getirdi. “Geçmiş yıllarda öğrencinin puanı, yüzdelik dilimi ve Türkiye geneli başarı sırasına göre tercih listesi oluşturulurken bu yıl öğrencinin yetenek ve isteklerine uygun olan okulları seçmeleri ve en istediği okuldan aşağıya doğru bir sıralama yapmaları önem taşıyor.” diye konuşan Kösegil, öğrenci ve velileri uyardı.

7 Temmuz günü öğrencilerin yerleştirme puanları ve bundan 3 gün önce 4 Temmuz günü okulların kontenjanları açıklanacak. Öğrenciler bu bilgileri aldıktan sonra okulları incelemeye koyulacak. 31 Temmuz günü tercihler başladığında ise artık son kararlarını vermeye başlayacaklar. Okul araştırması yapılırken hem ulaşım göz önünde bulundurulmalı hem de öğrencinin kendini mutlu hissedeceği, sosyal etkinlikler açısından zengin yerler tercih edilmeli. Öğrenciler araştırmaları sonucu beğendikleri 15 okulu istek sırasına göre A listesine yerleştirecek. Çünkü bu sene yapılan değişiklik TEOG tercihlerinin tek seferde iki tercih formu doldurularak yapılmasını ön görüyor. Böylece herhangi bir ek yerleştirmeye gerek duyulmadan A listesinde istediği okullara yerleştirilemeyen öğrenci B listesinde tercih ettiği okullardan birine yerleştirilmiş olacak.

31 Temmuz günü tercih yapacak olan kişiler E-Okul’a girecekler. Burada onlara 3 seçenek sunulacak. Bu seçenekler sırasıyla “yetenekle bir okula yerleştim”, “özel okula kayıtlıyım” ve “tercih yapmak istiyorum” olacak. Yetenek sınavlarını kazanıp sanat lisesine yerleşen öğrenciler 1’i, özel okula kaydı yaptırılan öğrenciler 2’yi, tercihte bulunmak isteyen öğrenciler ise 3’ü seçecek. 1’i seçen öğrenciler tercih listesine katılmamış olacak. Ancak özel okula kayıt yaptıran öğrencilerin durumu biraz farklı. Eğer öğrenci özel okula kaydı yapıldığı halde A grubu listesindeki okullardan birine gitmeyi istiyorsa şansını denemek amaçlı 3’ü seçmek durumunda. Çünkü sadece 3 seçeneğini seçenler tercih yapma bölümüne geçecek.

Yüzdelik dilimin mi, okul başarısının mı yoksa okul yakınlığının mı tercih yaparken daha önemli olduğu sorusuna Kösegil puana göre değil isteğe göre tercih yapılması gerektiğini vurgulayarak yanıt verdi. Kösegil sözlerine şu şekilde devam etti: ” Geçmiş yıllarda öğrenciler tercih yaparken kendi yüzdelik dilimi ile istediği okula en son giren öğrencinin yüzdelik dilimine bakıp, o okula girip giremeyeceğini tahmin ediyordu. Bu sene öyle bir tahminde bulunamayacak. Bu yıl tercihlerde sayısal bir kriterin olmayacak olması problem gibi görünüyor ama diğer taraftan baktığınız bunun şöyle bir artısı var; öğrenciler geçtiğimiz yıllarda puana göre tercih yapıyorlardı ve okulu hiç tanımıyorlardı. Bu yıl tercih yaparken puan kriteri olmadığı için ve okulu seçmeden önce okulla ilgili bir araştırma yapacağı için okulları bilinçli seçme gibi bir durum ortaya çıkacak.

Öğrencilerin okul seçerken dikkat etmeleri gereken şeylerin başında ulaşım olduğunu söyleyen Kösegil, okula geliş gidişin nasıl sağlanacağının önemli olduğunu belirtti. A listesindeki tercihlerde il ve ilçe sınırlaması bulunmayacak. Burada bunu velilerin ve öğrencinin düşünmesi gerekiyor. Fakat B listesindeki tercihlerde zaten ilçe sınırı bulunacak ve burası zaten ulaşıma göre bir yerleştirme sağlayacak. Bir diğer kriterin ise okulun sosyal imkanları ve etkinlikleri olduğunu vurgulayan Kösegil “Okulun ÖSYS’deki başarısı da çok önemli” dedi. Fiziki koşulların (spor salonu, sınıfların durumu) önemli olduğunu belirten Kösegil, “Ayrıca seçeceğiniz okullarda okuyan öğrencilerin fikirlerini almak, okulda mutlu olup olmadıklarını sorgulamak, okulun iyi kötü yanlarını onlardan dinlemesi çok etkili olacaktır. Zaten bunları gözlemlediklerinde kafalarında bir okul listesi belirecektir. ” diye konuşu.

Kösegil son olarak anne ve babalara bu süreçte çok dikkatli olmaları gerektiğini önerdi. Tüm gelişmeleri yakinen takip etmeleri gerektiğini söyleyen Kösegil, söylediklerinin kılavuz henüz çıkmadığı için kesin bilgi olmadığını da belirtti. “4 Temmuz’da kılavuz yayınlandığı zaman veliler kılavuzu ‘yapılan değişiklikler nelerdir’ diye çok iyi şekilde incelesinler.” diyen Kösegil E-Okul’un takip edilmesinin önemli olduğunu söyledi zira 31 Temmuz’da her şey buradan açıklanacak. Tercihlerin daha çok öğrenci değil veliler tarafından yapıldığını belirten Kösegil, bu sebeple gelişmeleri iyi takip etmelerini ve uyarıları dikkate alarak tercihte bulunmalarını kaydetti.

teog_lise_tercihleri_nasil_yapilacak_iste_rehber_h2115

TEOG Tercihleri Nasıl Olacak Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.