TEOG Tercihleri Nasıl Yapılacak

TEOG Tercihleri Nasıl Yapılacak hakkında bilgi kısaca.

TEOG tercih puanlarının açıklanmasıyla birlikte tercih sürecinin heyecanı başladı. 31 Temmuz – 8 Ağustos tarih aralığında öğrenciler tercihlerini belirleyecek. TEOG tercihlerinin nasıl yapılacağı ise bu noktada en çok sorulan soru. En doğru tercihin yüzdelik dilime bakılarak yapılacağını ifade eden Fatih Dershanesi Rehberlik Zümre Başkanı Emrah Akcan, diğer önemli noktalar hakkında da konuştu.

Bu sene daha önce uygulanmamış bir yöntemle tercih işlemleri yapılacak. Öğrenciler bu sene bir kez tercih süreci yaşayacak fakat aynı anda iki liste dolduracak. A ve B listeleri olarak adlandırılan bu listelerden A listesine öğrenciler il ve ilçe sınırı olmadan tüm okumak istediği okulları sıralayacak. Buradaki tercih sayısı 15 olacak. Öğrenciler puanlarının uygunluklarına göre tüm Türkiye’den tercihler yapabildiği A listesinden sonra bir de B listesi dolduracak. Bu liste istenilen okulların (en fazla 15) hiçbirine yerleşilememe olasılığında devreye girecek. Bu listede ise öğrenci istediği okulu seçemeyecek. Sadece 6 okul türünden 4’ünü zorunlu olarak seçecek. A listesindeki tercihlerin tutmaması durumunda öğrenci B listesindeki okul türlerinden il veya ilçesinde kendisine en yakın olan okullardan birine yerleştirilecek. Burada da ilk tercihten son tercihe doğru öncelik verilecek ve ikametgah adresi göz önünde bulundurulacak. Eğer öğrenci B listesinden de hiçbir yere yerleşemezse öğrenciye 3 ilçe tercih etmesi söylenecek. Böylece öğrenci kendi ilçesinde olmasa da yakın bir ilçedeki bir okula yerleştirilecek.

Bu sene Milli Eğitim Bakanlığından gelen açıklamada yalnızca yüzdelik dilimler yer alıyordu. TEOG yerleştirme puanları açıklanan öğrenciler tercih sürecine girmek üzere fakat MEB okul puanlarını açıklamadı. Sınav sonuçlarının son 3 hanesinde bulunan yüzdelik dilim üzerinden tercihler yapılacak. eokul.meb.gov.tr internet sitesinden tüm Türkiye’deki okulların yüzdelik dilimleri kontrol edilebilir. Okul türü sayısının geçen sene daha fazla olduğu göze çarpıyor. Öğrenciler bu sene 6 okul türünden ve okullar arasından istediği yerleri yüzdelik dilimi küçük olandan büyük olana doğru tercih edecek.

Tercihlerin nasıl yapılması gerektiğine bir örnek verelim. Yüzde 5’lik dilimde bulunan bir öğrenci şansını denemek açısından ilk 7-8 tercihine kendi derecesinden yüksek olan yüzde 3-4’lük okulları yazabilir. Kendi yüzdesindeki okulların ise orta kısımlara yerleştirilmesi daha mantıklı. Son kalan tercihler de hiçbirisine yerleşilememesi ihtimali göz önünde bulundurularak kendi yüzdesinden daha düşük olan %6-7 gibi okullarla doldurulmalı. Yani %5’lik dilimdeki bir öğrencinin tercih edeceği okul aralığı %3 ile %7 arasında olmalıdır.

Öğrenciler tercih yaparken okulun eve yakınlığını mutlaka göz önünde bulundurmalı ve istediği okul ve istediği alan türünde yerlere yöneltilmeli. Öğrenciler ilk 15 tercihine yerleştirilemezse B listesindeki 4 tercihinden ikametgaha yakın okullardan birine yerleştirilecek ancak yine de A listesi de ikametgah göz önünde bulundurularak doldurulmalı. Çünkü A listesinde tüm Türkiye’den tercih yapma hakkı mevcut. Okulun ile veya oturulan ilçeye yakınlığı mühim. İstanbul’da oturan aileler ayrıca trafiği de göz önünde bulundurarak tercih yapabilir çünkü kimi zaman okul yolunda fazlaca ve gereksiz vakit kaybediliyor.

Aile ortamı TEOG tercihlerini yapmak için en ideal yer. Aile tek başına veya öğrenci tek başına bu işi yapmaya kalkışmamalı. İnteraktif ortamda tercdihler yapılacağından evinizde rahat bir şekilde son kararınızı verebilirsiniz. 31 Temmuzda başlayacak olan tercih süreci içerisinde tercihinizi yaptıkta nsonra herhangi bir orta okula onaylatmalısınız. Okul bu işlemden sonra tercih listesinin imzalı bir kopyasını aileye teslim etmeli.

TEOG’da ek yerleştirme yapılmayacak. Tercih süreci sadece bir kere yaşanacak. Bunun yerine 22 Ağustos tarihinde yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra şayet öğrenciler okullarından memnun değilse müsait kontenjanlı okullara nakil yapılabilecek.

Tercih süreci yaza denk geldiği için aileler takip etmekte kimi zaman zorlanabiliyor. Veliler tercih sürecini detayları kaçırmadan takip etmeli.

31 Temmuz ve 8 Ağustos tarihleri arasında yapılacak olan tercihler henüz başlamadı. Ancak ailelerin bir taslak liste hazırlaması şimdiden yapabilecekleri güzel bir ön hazırlık olabilir. TEOG tercih listesi bir kere doldurulup okula onaylatıldıktan sonra değiştirilemediğinden tercihlerinizi emin olmadan yapmayın. 22 Ağustos günü eokul.gov.tr adresinden ilan edilecek olan yerleştirme sonuçlarında çocuğunuz bir okulu kazanmış gözüküyorsa gidip kayıt işlemi yapmanıza gerek yok. Öğrencilerin okul kayıtları sistem tarafından otomatik olarak yapılacak.

TEOG Tercih ve Yerleştirme Süreci:

31 TEMMUZ-8 AĞUSTOS: Saat 17:00’a kadar tercihlerin alınması

22 AĞUSTOS: Yerleştirme sonuçlarının açıklanması

25 -28 AĞUSTOS: Nakil başvurularının alınması

29 AĞUSTOS: Saat 19:00’a kadar nakil işlemlerinin bitirilmesi

15 EYLÜL: Okulların açılması

EYLÜL SONU: Ay sonuna kadar haftalık periyotlar halinde nakil işlemlerinin sürmesi

TEOG Tercihleri Nasıl Olacak Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.