TEOG Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tercih yapma aşamasında hayaller ile gerçeklerin, yaşam şartlarının denk düşmesinin gerekliliğini vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan tercih zamanında yapılan bir yanlışın öğrencilerin tüm hayatını etkileyeceğini söyledi. Tercih yaparken yüzde 100 başarılı olmak zor ancak adaylar ilgili oldukları alana göre istedikleri bölümleri sıralayarak tercih yaparlarsa daha sağlıklı olur. Rektör Tarhan açıkta kalmamak için istenilmeyen yerleri yazarken sonuçların da göze alınması gerektiğini belirtti.

Öğrencinin hedefi olan mesleği niçin istediğini düşünmesi lazım. Bütün bireyler kar zarar durumunu gözden geçirmeli. Ek olarak da kararlarının gerçekçi olup olmadığını değerlendirmeliler.

Tercihlerde sıralamalarda hataların da sık sık yapıldığını belirten Tarhan puan sırasına göre kişinin önceliklerini belirlemesi lazım diyerek sözlerine şöyle devam etti. ” İstekler aklın önüne geçmemeli, kişi hırsına yenilip yetersiz olduğunu gözden kaçırmamalı. Bu yüzden idealler ile gerçekler denk düşmeli. Bunlar ne kadar denk olursa tercih de o kadar doğru yapılır.”

” Meslek seçerken bazı anahtar sorular sorulmalıdır. Hem mutlu hem de başarılı olacağımız alanı bulmalı bunun üzerine düşünmeliyiz. Yalnızca başarı yetmeyebilir. Öğrencilerin ilgi duydukları alanları sıralamaları şart. ”

eokul-meb.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.