TEOG Sınav Soruları ve Cevapları Ortak Sınav (26 Kasım 2014)

Yurt genelinde 2018 2019 yılı için ilk 6 derslik Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavı 26 Kasım bugün ilk bölümü olan Türkçe, Matematik ve Din Kültürü Ahlak Bilgisi sınavı yapıldı. TEOG soruları 2014 bu sayfada olacak. Sınava giren tüm öğrencilerin yorumları ile birlikte 2014 TEOG sınav soruları (Türkçe Din Kültürü Matematik)

TEOG sınavıbugün yapıldı. Öğrenciler sınavdan çıktı.

Sınav heyecanını yenmek için sınavı abartmamak gerekiyor. TEOG sınavlarına normal okul sınavına giriyormuş gibi düşünürsek stresi azaltmış oluruz. Günlük hayatınıza devam edilmeli beslenmenize dikkat etmenizde fayda olacaktır. Sınav sabahı, rahat hareket edeceğiniz ve kahvaltınızı rahatça yapabileceğiniz bir saatte uyanın. Mutlaka süt, yumurta, peynir, baldan oluşan bir kahvaltı yapın.

TEOG Sınavı’nda başarıyı etkileyen en önemli etkenler arasında sınav stresi geliyor. Milyonlarca çocuğu ve aileyi ilgilendiren sınavda sıkça yapılan hatalar olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor.

“Sınav sırasında soruyu anlamak soruyu çözmek demektir. Aceleci olmadan sorunun ne istediğini en iyi şekilde kavramak gerekiyor. Her testin ilk beş sorusunda hata oranı yüksek olabilir. Bu yüzden testi bitirdikten sonra daha sakin olacağınız için o ilk beş soruya tekrar dönün. Aileler son gün artık çocuklarına ders çalışın diye baskı yapmasınlar” dedi.

“Uzun sorulardan çocuklar genelde korkar. Burada önemli olan çocukların soru kökünü iyi anlamaları. Bu yüzden soru kökünü dikkatli ve doğru okumaları gerekiyor. Sorunun ne istediğini tespit ettikten sonra zamanı ayarlamanız gerekiyor. Sınavda sorularla inatlaşmak yerine turlama tekniğinin kullanılması gerekiyor. Zamanı iyi kullanmak adına boş bıraktığınız soruları işaretleyerek geçildiğinde tekrar soruları gözden geçirip kontrol yaparken cevaplamaya çalışmak gerekir.

Matematik sorularında daha çok çocuklar sıkıntı yaşıyor. Matematikte de işlem yapmaya başlamadan önce problemi anlayarak zihinde gerçekleştirmek gerekiyor” dedi.

TEOG Ortak Sınav Soruları ve Cevapları Bu Sayfada Olacak

Sınav sırasında gerçekleşen dikkat dağınıklığı öğrenciyi bekleyen en büyük tehlikedir. Sınav sırasında dikkatiniz dağılırsa gözünüzü kapatın ve burnunuzda 5 defa derin nefes alın ve yavaşça verin. Bu işlem zihninizin çalışma hızını arttıracağını söyleyen Özcan,

“Sakin olmak kendinize güvenmek ve soruyu küçümsememek gerekiyor. Soruyla zıtlaşmamak çok önemli bir yöntemdir. Dikkat edilmediğinde en basit konunun çok kolay olan sorusunda hata yapabilirsiniz. Soruyu okuduktan sonra 2 saniye kadar bekleyip düşünüp sakince işleme başlayın. Hızlı çözmek istemenizde panik yapmanıza dikkatinizin dağılmasına sebep oluyor” dedi.

Sınavı bitirip hemen sınavdan çıkma isteğinin konsantrasyon kaybına sebep olacağının altını çizen Özcan, “Her bir soru için 2 dakika düşünme işlemi yapma süresi var. Yapılması gereken tek şey ne olursa olsun 40 dakikalık süreyi sonuna kadar verimli bir şekilde kullanmak” dedi.

Sayfa sayfa kodlamak, hatayı en aza indirgemek ve zamanlama açısından en ideal olanıdır.

Sınav sorusunu okurken ‘Değildir’, ‘Olamaz’ gibi ifadelerin altını mutlaka çizin.

Bilginin yorumlandığı sorular, fazla konuya ait bilgiyi içeren sorular olduğu için hata soru türlerinde ilk sırada bulunuyor.

Soruları okurken parmak ya da kalem kullanın. Ancak (1+1) kuralını uygulayarak… okuduğunuz sözcükten 1 fazlasını görmeye çalışın ve parmağınızı oraya sürükleyin, bu okuma hızınızı en az %50 arttıracaktır.

26 Kasım 2014 TEOG Sınav Soruları Sınavınız Nasıl Geçti Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

3 yorum

  1. nabi amca biraz vicdan ya ağlalım ama ben.. ya sorun bende ya sorun sorularda abi varya hepsin c seçneği yapsaydım bile en az 5-6 soru garantiydi oysa ki ben hepsini çözümleyerek yapmıştım… ama sonuç 35 atsaydım dahi 7 soru garantiydi!. tüh benim sıfatıma diyecem neyse demiyecem yolun sonu değil ya..

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.