TEOG Puansız Yerleştirme ve Nakil Takvimi

Teog puansız yerleştirme ve nakil takvimi hakkında bilgi kısaca

Merkezi yerleştirme işleminin yapılmasının ardından hazırlık veya 9. sınıf yerleştirme döneminde boş kontenjan olması durumunda nakiller eylül ayı sonuna kadar devam edecek ve nakillerde taban puanı dikkate alınmayacak.

MEB, TEOG sisteminde yerleştirme dönemlerinin tamamlanmasından sonra hazırlık ya da 9. sınıf  yerleştirme dönemi için boş kontenjan kalması halinde eylül ayının sonuna kadar nakil işlemlerinin devamına karar verdi. Nakil işlemlerinde taban puanı dikkate alınmadan puan önceliğine göre yerleştirme yapılacak.

Dün Resmi Gazete’de yayınlanarak yönetmeliğe giren MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile birlikte “Anadolu öğretmen lisesi” ibaresi kaldırıldı.

Öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu, özel eğitime ihtiyacı olan ve kaynaştırma yoluyla eğitim alması gereken öğrencileri yetenek, sağlık ve ikamet durumlarına göre Anadolu liseleri, Anadolu imam hatip liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri, mesleki ve teknik eğitim merkezlerine rehberlik ve araştırma merkezleri kapsamında hizmet veren özel eğitim değerlendirme kurulu kararınca yerleştirecek.

Hazırlık sınıfları ve 9. sınıflara her yıl alınacak öğrenci sayısı ve şube sayısı, okulların sahip olduğu imkan ve fiziksel özellikler dikkate alınarak komisyonlar tarafından tespit edilecek. Bu doğrultuda, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri ve güzel sanatlar lisesinde bir şube için 30 kontenjan; Anadolu liseleri, Anadolu imam hatip liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri, mesleki ve teknik eğitim merkezlerinde ise bir şube için 34 kontenjan belirlendi.

Fen, sosyal bilimler, Anadolu ve Anadolu imam-hatip liselerine esas puanla öğrenci alımı yapılırken bu okullara yapılacak nakil ve geçişler okulların her birinin kendi içinde her sınıf seviyesinde belirlenecek.

Askeri lise ve polis kolejlerinden Anadolu liselerine her sınıf seviyesinde nakil ve geçiş yapılabilecek.

Nakil ve geçişler için başvuru yapmak isteyen öğrencilerin velilerinin , temmuz, ağustos, eylül, şubat aylarında haftada bir, diğer aylarda ayda bir kez öğrencinin halen eğitim gördüğü okulun müdürlüğüne başvuru yapması gerekiyor. Bakanlık tarafından her yıl yayımlanan tercih ve yerleştirme kılavuzuna göre merkezi işlemlerin tamamlanmasından sonra açık kontenjan bulunması halinde nakiller yapılabilecek. Eylül ayına kadar tamamlanan nakillerde taban puana bakılmadan puan üstünlüğüne göre okula alım gerçekleştirilecek ve onay işlemleri Bakanlık tarafından yürütülecek.

Okulların hazırlık veya 9. sınıf nakillerine ilişkin esas taban puanları ekim ayı başında ilan edilecek.

Anadolu imam hatip liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri, mesleki ve teknik eğitim merkezlerinde öğrenci sayısı çok fazla ya da derslik sayısı yetersiz olursa o okulun öğrenci kontenjan sayısı ya da bir şubedeki öğrenci sayısı en fazla 4 yıllık olmak üzere artırılabilecek. Kontenjan artırımları bakanlık tarafından yürütülecek. Sınıf tekrarı için kalan öğrenciler okul kontenjanına dahil edilmeyecek.

TEOG Puansız Yerleştirme ve Nakil Takvimi Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

1 yorum

  1. kolay gelsin,

    Puansız öğrenci alan bir okulda lise 2 ye geçmiş bir öğrenci nakil ile puanla öğrenci alan bir okula nasıl geçiş yapabilir.

    Müracet ettğimiz okulun en düşük geçen sene 326 puanla öğrenci aldığı ( 350 puanın üzerinde) bu sene de aynı şekilde devam ettiği bildirilmektedir. lakin puansız öğrenci alan bir okuldan puanla öğrenci alan bir okula nakil gerçkşetirilemiyormuş.ama puanla öğrenci alan bir okuldan puansız öğrenci alan bir okula öğrencinin nakil işlemi gerçeleşiyor. neden acaba

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.