TEOG Puanları Yeni Hesaplama Yapılacak

TEOG Puanları Yeni Hesaplama Yapılacak hakkında bilgi kısaca.

TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi) sonuçları öğrencilerin liselere yerleştirilmesini sağlayacak. TEOG’da yaşanan son gelişmelerden biri ise Fen ve Teknoloji sınavındaki sorulardan birinin bir velinin başvurusuyla 13. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmesi oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı bölge idare mahkemesine itiraz etti fakat olumlu cevap alıp almayacağı bilinmiyor. Eğer itiraz kabul edilmezse TEOG puanları tekrar hesaplanmak zorunda kalacak. MEB yetkililerinin itirazın kabul edilmemesi durumunda ne yapacakları sorusu üzerine “puanları tekrar hesaplarız” dediği biliniyor.

Öğrencilerin okul yazılılılarından biri olarak hem yerleştirme puanlarının hem de sınav sonuçlarının kullanılması, böyle bir durumda 1 milyon 271 bin 273 aday öğrencinin yılsonu başarı puanlarının tek tek baştan hesaplanması gerekecek. MEB geçen sene 718 öğrencinin cevap anahtarı yanlış okunduğunda ve sadece bu öğrencilerin puanı yenilendiğinde mahkemenin SBS yerleştirmesini iptal etmesi sorunu ile karşılaşmıştı.

Bu sene TEOG’da sorulardan biri zaten iptal edilmişti. “Balık sorusu” olarak bilinen sorunun da iptali durumunda Fen ve Teknoloji sınavı 18 soru üzerinden değerlendirmeye katılacak. Bu da 20 soruluk testlerde her soru 5 puan olduğundan Fen ve Teknoloji sınavının sorularının puan değerlerinin yükselmesine neden olacak. Matematik sınavındaki 2 sorunun iptali durumuna benzer olarak her soru 5.5556 puan olarak hesaplanmak durumunda kalacak.

Mazeret sınavında soru iptali olmadığı için ilk sınava girenlerle mazeret sınavına giren öğrenciler arasında farklılık yaşanacak. Yani ilk sınavda 1 yanlış yapmış olan öğrenci mazeret sınavında 1 yanlış yapandan 0.05 puan daha fazla kaybetmiş olacak. Yani mazeret sınavına girmemiş olanların yanlışları daha dezavatajlı olacak. Fen ve Teknoloji testinin katsayısı yüksek (4) olduğundan yerleştirme puanlarında bunun etkisi fazlaca hissedilebilecek.

A kitapçığında 9. soru olarak geçen ve bilirkişinin hatalı olarak tespit ettiği soru şu şekilde:

“Nehirde yaşayan bir balık türü ile ilgili araştırmada; aynı türün bireyleri arasında kalıtsal farklılıklar olduğu, ortama uyum sağlayamayanların zaman içinde yok olduğu tespit ediliyor. Verilen bu bilgilerle aşağıdakilerden hangisine ulaşılamaz?

A- Türün evrim geçirmekte olduğu

B- Türün yok olma tehlikesi altında olduğu

C- Türdeki bazı bireylerin ortama daha iyi uyum sağladığı

D- Türün bireyleri arasındaki kalıtsal farklılığın eşeyli üremeye bağlı olabileceği”

Bilirkişi sorunun probleminin şıklardan kaynaklandığını ifade etti. Darwin’e göre evrim, “nesiller arasında kalıtsal değişim olarak tarif edilir” diyen bilirkişi, 8. sınıf müfredatına ait bu sorunun D şıkkının sorunlu olduğunu söyledi. A ve C şıkları evrimi desteklediği için geçerli oluyor, B şıkkına ise ulaşılamıyor çünkü türde uyum sağlayamayan bireylerin ölmesi türün yok olma tehlikesine girdiğini göstermiyor, uyum sürecindeki tür kendini sürdürebiliyor. D şıkkı ise problemli olarak ifade ediliyor.

TEOG’da Bir Soru İptal Puanlar Yeniden Hesaplanabilir Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.