TEOG Puanları Ne Zaman Belli Olacak

Teog puanları ne zaman belli olacak hakkında bilgi kısaca

1 milyon 300 bin adet 8. sınıf öğrencisinin katıldığı TEOG sınavlarında iptal edilen soru nedeniyle puanlar tekrar hesaplandı. Yeni puanlar da sisteme yansıtıldı ve öğrenciler puanlarında değişiklik olup olmadığını e-okul’dan öğrenebilirler.

Liseye geçen öğrencilerin liselere yerleşmek için girdiği Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi kapsamında yapılan sınavlar değerlendirildi. Kasım ayında uygulanan sınavdan Fen ve Teknoloji testi için bir velinin itirazı üzerine Ankara 13. İdare Mahkemesi bir soruyu iptal etti.Bir sorunun iptal edilmesi puanların yeniden hesaplanmasına neden oldu ve soruların puan değeri değişti.

İPTAL EDİLEN BALIK SORUSU

İtirazlar üzerine bilirkişinin hatalı gördüğü A kitapçığındaki 9.soru şu şekilde:

Nehirde yaşayan bir balık türü ile ilgili araştırmada; aynı türün bireyleri arasında kalıtsal farklılıklar olduğu, ortama uyum sağlayamayanların zaman içinde yok olduğu tespit ediliyor. Verilen bu bilgilerle aşağıdakilerden hangisine ulaşılamaz?

A- Türün evrim geçirmekte olduğu

B- Türün yok olma tehlikesi altında olduğu

C- Türdeki bazı bireylerin ortama daha iyi uyum sağladığı

D- Türün bireyleri arasındaki kalıtsal farklılığın eşeyli üremeye bağlı olabileceği

Bilirkişi soruyla ilgili şu şekilde açıklama yaptı:

” Nesiller boyu, nesiller arasında oluşan kalıtsal değişikliklere evrim denir. Darwin’in değindiği konu 8. sınıf müfredatında işlendi. A ve B şıkları evrim ile ilgili bir durumdan söz ediyor. B şıkkı için konuşmak gerekirse uyum sağlayamayan bireylerin ölüyor olması türün yok olma tehlikesini belirtemez. Türün içinde uyum sağlayamayan bireyler yerini uyum sağlayanlara bıraktıkça tür kendini tam tersi olarak devam ettirir. Verilen bilgilerden B şıkkına ulaşılamaz ve D şıkkında da yanlışlık var.

TEOG Puanları Ne Zaman Belli Olacak Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.