TEOG Merkezi Ortak Sınavlar 2015 Nasıl Olacak

TEOG Merkezi Ortak Sınavlar 2014 Nasıl Olacak hakkında bilgi kısaca.

Eğitim muhabirlerine iftar veren Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı özel okuldan devlet okuluna dönüşüm, sınav sistemi ve dershane dönüşümü konularında açıklamalar yaptı. Avcı, özel okulların devlet okullarına dönüşümünün süresinin uzatıldığını açıkladı. Buna sebep olan ise velilerden gelen yoğun talep. Özel okuldan devlet okullarına 2 bin 200 kadar öğrencinin geçtiğini vurgulayan Avcı, 2 Haziran günü dershanelerin dönüşüm taleplerinin alınmasına başlandığını da kaydetti. İlk etapta 225 kurumun başvurduğunu söyleyen Avcı, gazetecilerden gelen soruları da yanıtladı. Bu sorulardan biri TOEFL ile ilgiliydi. Avcı, TOEFL sınavına istendiği vakit girilebileceğini, bu sınavdan elde edilen puan türüne göre öğrenci alan kurumlara başvumanın mümkün olduğunu söyledi.

Avcı iptal edilen soruların yanlış olmadığı görüşüne inandığını söyledi. Hatırlanacağı üzere TOEG’da mahkeme kararı ile 4 soru iptal edilmişti. Avcı bu soruları incelediğini ve bir problem göremediğini söyledi. Avcı konu ile ilgili olarak SBS’deki yürütmeyi durdurma kararının 6 ay sonra geldiğini hatırlattı. TEOG’daki soruların iptaline ilişkin karara itiraz etmemelerinin sebebinin aile ve öğrencileri defalarca mağdur etmemek olduğunu söyleyen Avcı, aynı mahkemeden gelen yürütmeyi durdurma kararlarının sırasıyla 6 buçuk ve 5 buçuk ay sonra geldiğini söyledi. Bunun yanında yurt dışındaki bir okuldan disiplin soruşturması ile ilgili olarak bir müdürlerini geri çağırdıklarını ve aynı mahkemenin kısa bir süre sayılabilecek olan 6 günde karar verdiğini söyleyen Avcı, 1 milyon 300 bin öğrenciyi ilgilendiren bir konuda ise kararın çok geç verildiğini ifade etti.

Gelen sorulardan biri de gelecek sene 6. ve 7. sınıflara merkezi sınav sisteminin uygulanıp uygulanmayacağı ile ilgiliydi. Avcı, henüz sadece 8. sınıflara uygulanacağını ifade etti.

Lise son sınıfta tek dersten kalan öğrenciler hakkında bu sene bir çalışma yaptıklarını ve sene ye de bu çalışmayı gerçekleştireceklerini belirten Avcı bu kişilere telafi sınavı yapacaklarını söyledi. Buna ek olarak devamsızlıktan ötürü kalan kişilerin de devamsızlıklarını dikkate almayan bir çalışma gerçekleştireceklerini belirten Avcı, imam hatip ile ilgili sorulara da yanıt verdi.

Kamuyounda okulların imam hatip lisesine dönüştürülmeye çalışıldığı ile ilgili bir kanı oluştuğunu fakat bunun doğru olmadığını belirten Avcı bazı sayılar paylaştı. Buna göre 355 İmam Hatip Ortaokulu ve 936 Anadolu İmam Hatip Lisesi bulunuyor. Toplamda lise ve ortaokul öğrencilerinin ise 713 bin 884 kişi olduğunu vurgulayan Avcı, Anadolu Öğretmen Liselerini kapattıklarını hatırlattı. Fen, Sosyal, Anadolu veya Anadolu İmam Hatip liselerine dönüşümler gerçekleşti. Spekülasyonlardan biri de Anadolu Öğretmen Liselerinin İmam Hatip Lisesi’ne dönüştürüldüğü ile ilgiliydi. Tüm Türkiye’de toplamda 298 Anadolu Öğretmen Lisesi olduğunu belirten Avcı sadece 5’inin Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne dönüştüğünü söyledi. Ayrıca Kız İmam Hatip Liselerine büyük bir talebin olduğunu belirten Avcı, 22 tanesi bu sene açılmış olmak üzere 107 Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi bulunduğunu söyledi.

2015 TEOG Merkezi Ortak Sınav Hangi Sınıflara Uygulanacak Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.