TEOG Lise Yerleştirme Takvimi 2014

TEOG Lise Yerleştirme Takvimi 2014 hakkındaki yazımızı sizler için hazırladık.

3 ay sürecek yaz tatili ortaokul sekizinci sınıf öğrenciler için genelde tercih ve kayıt heyecanı ile dolu dolu olacak. 4 temmuz tarihinde kontenjanların açıklanmasından sonra 7 temmuzda yerleştirme puanları açıklanacak. Liseler için tercihler 31 temmuz-8 ağustos günlerinde olacak ve 22 temmuzda sonuçlar açıklanacak.

Türkiye özel okullar birliği tarafından sınav ile öğrenci alacak özel okulların takvimi duyuruldu. Hürriyette yapılan habere göre TEOG dahilinde gerçekleşecek olan sınav ile öğrenci alacak özel okulların taban puanları 21 temmuz günü belli olacak, 4-5 ağustosta ön kayıtlar yapılacak. Kesin kayıtlar ise 6-7 ağustosta. 18-19 ağustos günlerinde ikinci kayıtlar alınacak.

Son kayıt tarihi ise 1 eylülde başlayacak.

Özel okullar önceden de açıkladıkları gibi öğrenci alırken TEOG dahilinde yapılan sınav sonuçlarına göre değil türkçe, matematik, fen derslerinin puanlarına göre öğrenci alımı yapacak. Türkçenin katsayısı 3, diğer derslerin 2 olarak belirlendi. İlk dönem TEOG dahilinde yapılan sınavlar yüzde 30, ikinci dönem ise yüzde 70 etkileyecek. Ek olarak öğrencilerin sekizinci sınıf sene sonu başarı puanlamaları da etkili olacak.

Özel okullar yerleştirme puanı hesaplaması ise şöyle;

ÖYP = (3T1+2M1+2F1)x0.30 + (3T2+2M2+2F2)x0.70 + YBP8

Ön kayıt yaptırmak için öğrenci velileri özel okullara kimlik ve e-okul bilgileri ile başvuru yapabilecek. Okul idaresi veli ile beraber e-okula girerek puanı hesaplayacak. Eğer bu puan okulun taban puanına ulaşmışsa ön kayıt yapılacak. Kesin kayıt şansı kazanan öğrencilerin velileri yine okula başvurup kaydı tamamlayabilecek. 25 ağustos tarihinden sonra kayıtlar nakil ile yapılacak bu nedenle bu tarihten sonra veliler kendileri işlemleri yürütmek zorunda.

indir

TEOG Lise Yerleştirme Takvimi hakkında yorum yapabilirsiniz. 

2 yorum

  1. Oğlum 2. Teog sınavında beklemediği düşük puan geldi. Bunun için sınav kağıdının tekrar incelenmesi için Yeğitek’ itiraz için başvurduk. Lütfen bize bir yardumcı olurmusunuz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.