TEOG İptal Edilen Sorular 2015 MEB

25-26 Kasım 2015 TEOG iptal edilen sorular hangileri? Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada;
Ortak Sınav Fen ve Teknoloji Dersi A kitapçığında 13.soru (B-19, C-18, D-15.soru) istisnai durumda başka bir seçeneğin de doğru olma ihtimali ve teknik nedenlerle, hazırlanan bilimsel rapor doğrultusunda iptal edilmiştir. Bu soru, tüm öğrencilerimiz tarafından doğru cevaplandırılmış olarak değerlendirilecektir.

TEOG’da iptal edilen Fen sorusu

25-26 Kasım 2015 tarihlerinde yapılan I. dönem ortak sınavları iki oturum halinde yurt içinde 970 merkezde, 16 bin 259 okulda, 91 bin 425 salonda; yurt dışında ise 7 ülkede, 14 merkezde, 22 okulda Türkiye saati ile 09:00, 10:10 ve 11:20’de başlayıp, 12:00’de sona ermiştir.

Sınava 1 milyon 174 bin 427 öğrencinin katılması planlanmıştır. Ancak Mardin ili Nusaybin ilçesinde Valiliğin güvenlik nedeniyle almış olduğu resmi karara göre 2 bin 554 öğrenci 25-26 Kasım tarihlerinde yapılan her iki gün oturumlarına, Derik ilçesinde ise aynı sebeple 26 Kasım tarihinde bin 291 öğrenci ikinci gün oturumuna sınava girememiştir. Süreçle ilgili gerekli tedbirler alınmıştır. Bu öğrencilerimiz 12-13 Aralık tarihinde yapılacak olan mazeret sınavına katılacaklardır.

Öğrenci bilgileri, 2015 Ekim ayı içerisinde e-okul sistemi üzerinden okul müdürlükleri tarafından güncellenmiştir. Buna göre; 3 öğrenci hastanede, 160 öğrenci evde ve 10 bin 100 öğrenci tek kişilik sınıfta sınava alınmıştır.

25-26 Kasım 2015 tarihlerinde yapılan sınavların soru ve cevapları; 26 Kasım 2015 tarihinde, Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün odsgm.meb.gov.tr sayfasında yayımlanacaktır. Aynı zamanda yapılan sınavların soru ve çözümlü cevapları, 16:00’da öğretmenlerin anlatımıyla video şeklinde, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) portalının www.eba.gov.tr internet adresi üzerinden yayımlanacaktır.

Herhangi bir mazeretinden dolayı sınava giremeyen öğrenciler, mazeretlerini okul müdürlüklerine beş (5) takvim günü içerisinde belgelendirdikleri takdirde 12-13 Aralık 2015 tarihinde yapılacak olan mazeret sınavına alınacaktır.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı tüm yurtta başarıyla tamamlanmış olup ortak sınavlarda görev yapan başta öğretmen ve idarecilerimiz olmak üzere bütün görevlilere teşekkür ediyor, öğrencilerimize başarılar diliyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Sizce 2015 TEOG Sınavında Hangi Sorular İptal Edilmeli Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

72 yorum

 1. Öğrenciden beklenilen çalışmaksa. Sizden de beklenen alınan yanlış kararları iptal etmektir ki kul hakkı devreye girmesin. Hele de günahsız çocukların hakkı.

 2. Bugün karnelerin dağıtılmasının üstünden bir hafta geçti. Elim sürekli keçili yani biyoteknoloji sorusu iptal edildi mi diye internette. Nedir bu kadar zor mu hak kı gözetmek. Meb soru iptal olsa bile sonuç değişmeyecek nasıl der hele imanlı kesim bunu nasıl yapar ? Bu çocuklar yanlış yapmamak için bu yaşta ne kadar uğraşıyorlar diye düşünüp gereğinin yapılması , yanlış kararlar düzeltilmeli ve öğrencinin hakkı öğrenciye Allah için verilmelidir.

 3. Ya benim toplam 16 yanlisim var fende biyoteknoloji iptal edilmeli çünkü genetik mühendislerinin de çalışması türkçede omer dayı sorusu inkilapta doğu karadeniz sorusu kesinlikle iptal edilmeli!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Teog’da bazı sorular hatalı olduğu için dava açıldı. Sorular henüz davadan gelmediği için karne alamama ihtimalimiz var. Açıklanmazsa bu dönem karne yok.

 4. Fende biyoteknolojinin oldugu soru iptal edilmeli cunku ogrencilerin kafasini cok karistirdi cok gereksiz bir soru olmus bide fende genle alakali soruda iptal edilmeli cunku D) sık kinda bir gen farkli canlilarda ayni ozelligi gorebilir yaziyiyor bence bu o soruya gore dogru cevaptir bu soruda iptal edilmeli

 5. Bence çok kötü bir davranış hepimizin hakkına girdiler o kadar zaman veriliyo o uzmanlara 120 soruyu yapamiyolar bizede yazık vehbi dinçerlere gidemezssem çok üzülürüm ne olur vicdanlı olun

  • Kafaya takmayalım mı? Biz bu puanlarla liseye gidicez. Hayatımızda bi kademe atlıcaz. Takmayın kafaya, salla. Demekle olmuyor. O kadar çalışıyoruz meb’in hataları yüzünden hayatımızı kaydıramayız. Bu puanlarla kazandığımız lise belkide hayatımızı deiştircek. nerden biliyorsun? O yüzden fazla sallama bence..

 6. Herkes kendi yaptığı yanlışları hatali der ama ben öyle düşünmüyorum doğru yaptığım bi kaç sorunun şimdi bakıyorumda yanlış olduğunu düşünüyorum meşale Türkçede ömer dayı sorusu 2 sıkli cevap var ben d yaptım . Türkçedeki eleştiri biyografi sorusuna hatalı her nekadar eleştiri yaşamda o konu teogta sonraki konular dershaneye gitmeyenler nErden bilecektiki . İnkilaptaki o Mısırlı ilgilib soru 7.sınıf konusu ve bu yıl işlenmedi . Onsoruyu sallamisrim tuttu ? bide dinde bi soru vardı yasaların ortak özelliği ile ilgili orda b sıkkın insanlığı değilde insablari yazmasi gerek idi hocamız öyle söyledi benim o sorum yanlış zaten bi bide Fender bi soru ??

 7. Ayrıca inkılap tarihindeki mısırla ilgili soru meb ders kitaplarında ve kazanımlarında üstünde durulmamış fazla detaylı, şaşırtıcı ve gereksiz bir soruydu ders işleyişimizde karşımıza çıkamsı %1 ihtimalli bir sorunun bu denli önemli bir sınavda yer alması çok saçma idi. Umarım okur ve yanıt verirsiniz.

 8. Matemetikte ki köklü yol sorusu, atış tahtası sorusu ve türkçede ki hangisinde virgülün yeri farklı amaçla kullanılmıştır sorularının iptal edilmesi gerektiğini veya düşünülmesi gerektiğini savunmaktayım.

 9. Keçili soruda hata yok diyenler , ille de kendi yaptıkları yanlış olan sorulara hatalı diyorlar. Mesela Ömer dayı sorusu, Temmuz ayının sıcak olduğu bilînmiyor mu ? Türkiye şartlarında değerdirîlmesi gerekmez mi?bu düşünceme rağmen soru yanlışsa iptalini isteyenlerin bilirkişi dahilinde istekleri gerçekleşse. Demek ki soru hatalıymış derim. Bencil olunmamalı

 10. Biyoteknolojili soruyu doğru yapanlar soruyu Türkçe sorusu gibi değerlendirmiş. Soru Türkçe sorusu değildir. Fen soruları öğretilen bilgiler dahilinde yorumlanır.meb kitabı yetersizse c yapanların suçu yoktur. Yardımcı kaynak alamayan öğrenciler ne yapacak ? Üstelik yardımcı kitaplarda da mebin öğretmen kılavuzu örnek alınmış. Araştırabilirsiniz.. Çocuğum bu soruyu hazırlayana hakkını helal etmiyor . Bilgisizlik değil ,sorunun çift cevaplı olmasıdır olay

 11. Fendeki biyoteknoloji sorusu iptal olmalıdır. Sebebi de okuldaki fen kitabında böyle bir çalışma genetik mühendisliğine dayandırılmıştır. Üretim yapılması biyoteknoloji ile alakalı ama çalışma genetik müh ile ilgilidir. Oğlum beslenmeyi işaretleyecekken bize öğretileni cevaplamalıyım diyerek c yi işaretlemiştir.yorum gücünden eksik olan soruyu yanlış yaptı diyemeyiz . Çünkü türkçesi full. Lütfen öğretilen bilgilere göre bu sorunun iki cevabı olduğunu görün.

  • Aynen bende bu yıl gen. Müh. Öğrendik diye biyoteknoloji olanı yaptım haksızlık o keçi sorusu iptal olmalı hem de kalbe dokunan türkçe sorusu da farklı anlam diyodu ben öznel nesnel olarak düşündüm emin değildim sonraki soru Ömer sorusu öznel falan diye onu da aynı mantıkla öne Çıkan yaptım çünkü satışlar nedeniyle kanıtlanabilir sadece farklı anlam diyordu bu haksızlık türkçede tek yanlışım o lüften yeterli olmasan sorular sorulmasın herhangibi test kitabı bile daha doğru düzgün sorular var nerde eleme nerde ölçme yarısı iptal olsun herkes doğru yapmış olsun çok saçma!

 12. Bu Sene Teog Geçen Senelere Göre Daha Zordu Bu Soruları Hazırlayanlar Baştan Sağma Hazırlamış. Ömer Dayı Sorusu Ve Mısırlı Soru İptal Edilmelidir. Çünkü Bize Hiçbir Hoca Mısırla İlgili Bilgi Vermedi. Ömer Dayıda Da 1. Ve 4. Seçenekler Doğru Buyüzden İptal Edilmeli.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.