TEOG İptal Edilecek Mi Sonuçlar Ne Olacak

TEOG İptal Edilecek Mi Sonuçlar Ne Olacak hakkında bilgi kısaca.

TEOG (Temel Öğretimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi) sonuçları bilindiği gibi 8. sınıf öğrencilerinin liselere yerleştirilmesini sağlayacak. Sınavın Kasım ayındaki birinci dönem sınavının toplam 4 sorusunun Ankara 13. İdare Mahkemesinin verdiği kararlar doğrultusunda iptali gerçekleşti. Bu sorular 3 farklı derse aitti. Üst mahkemeye itiraz eden MEB, üst mahkemenin kararı doğrultusunda sonuçların açıklanacağını duyurdu.

İptal edilen soruların 1’i dinden, 2 tanesi İngilizce’den ve sonuncusu da Fen ve Teknoloji dersinden (“balık” sorusu).

Dün sabah velilere 4 sorunun iptal edildiği MEB tarafından bildirildi ve 3 dersin etkisiyle hesaplanan yeni puanlar SMS ile gönderildi. Fakat veliler E-Okul sistemine girip puanları kontrol etmek istediğinde “Ankara 13. İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı gereği 1. dönem ortak sınav sonuçlarının puanlarının ilanı durdurulmuştur” yazısını gördü.

Eğer idare mahkemesi MEB’in itirazını kabul etmezse yılsonu başarı puanlarının tekrar hesaplanması gerekecej. Çünkü bu sınav hem yerleştirme puanlarını hem de okul sınavlarından biri olarak kullanıldığı için onun puanını etkiliyor. Puan değişikliği sınava giren 1 milyon 271 bin 273 öğrencinin tümüne uygulanacak. Eski duyuruya göre 7 Temmuz günü yerleştirme puanlarının açıklanması gerekiyor. Fakat 6 gün kala oluşan bu gelişmeler yerleştirme puanlarının ne zaman açıklanacağı sorusunu gündeme taşıyor.

Mahkemenin 7 Temmuza kadar karar vermemesi durumunda yerleştirme puanlarının açıklanması sarkacak. Bu da 31 Temmuz ve 8 Ağustos günleri arasında gerçekleşmesi planlanan tercih sürecinin vaktini değiştirecek.

28-29 Kasım tarihleri arasında yapılan TEOG sınavlarının üzerinden 7 ay kadar bir zaman geçti. Sonradan iptal edilen 4 soru ile birlikte toplamda 9 soru iptal edilmiş oldu. 2 Matematik, 1 Fen ve Teknoloji, 1 İtalyanca (yabancı dil), 1 görme engellilere özel Matematik sorusu daha önce iptal edilmişti.

Mahkemenin soruların iptali yönünde karar vermesi halinde yılsonu başarı puanları değiştirilecek. Elbette yerleştirme puanı ve başarı sırasında da oynama yaşanacak. İptal aynı zamanda soru değerlerini de değiştirmiş oluyor.

Normalde testler 20 soru ve her bir soru 5 puan. 2 soru iptal edilen Matematik ile Fen ve Teknoloji testlerinde her bir soru 5.5556 puana yükselmiş oluyor. İngilizce sınavı da aynı şekilde.

Din dersinde ise 1 soru iptal edildiği için soruların değeri 5.26 puana yükseliyor. Mazeret sınavında herhangi bir soru iptali olmadığından bu sınava girenler Kasım’da sınava girenlerden daha avantajlı olmuş olacak. Normal sınavdaki 1 yanlış ile mazeret sınavındaki 1 yanlış arasında mazeret sınavına giren lehine 0.05 puan fark olacak. Testin katsayısının 4 olması da göz önüne alınırsa yerleştirme puanlarında bu fark daha belirgin hale gelecek.

 TEOG Sınavı İptal Mi Edildi TEOG Durdurma Kararı Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.