TEOG Hatalı Puanlar Düzeltilecek mi

TEOG Hatalı Puanlar Düzeltilecek mi hakkındaki yazımızı sizler için hazırladık.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) dahilinde düzenlenen ikinci dönem sınavları 2 gün sonra yapılacak. İlk dönem 6 tane temel ders için ortak sınavlara katılan öğrenciler 28 ve 29 nisan tarihlerinde 2. dönem merkezi sınavlarını olacaklar.

Zaman gazetesinde yayınlanan habere göre ilk dönem yapılan sınavlarında arasındaki puan hesaplaması hala yapılmadı. Bakan Nabi Avcı bu konuda içinden çıkılabilecek bir sorun olmadığı yönünde açıklama yaptı. Öğretmenler de bu sonuçsuzluktan dolayı endişe duyuyor. Çünkü iki sınav arasında hesaplamada farklar yalnızca karneye değil diploma puanına ve yerleştirme puanına yansımış olacak. Eğer bu farklılık düzeltilmezse diploma ve yerleştirme puanları etkilenmiş olacak.

Eğitim danışmanı Salim Ünsal esas ve mazeret yazılılarının sonuçlarının okunmasındaki farklılığın sene sonunda yerleştirme puanlarını da etkileyeceğini belirtiyor. Puanlar eşit olmadığından sıralamalar farklı olacak. Ünsal açıklamalarına şöyle devam ediyor: ” Merkezi sınava katılan bir öğrenci ile telafi sınavına katılan öğrenci arasında bütün testleri doğru yapmış fakat matematikten 1 yanlış fark bulunsun.Telafi sınavından diğerine göre 0.216 daha fazla puan kazanacak. Eşitlik halinde yanlış sayısı arttıkça fark büyüyecek. Bu da 100 öğrenci kontenjanı olan bir okul için 60. sıradan alınacak öğrenci için fark yaratmaz ancak 99. sırasındaki öğrencinin hayatını etkileyecek.

indir

TEOG’da yanlış puanlama düzeltilmedi hakkında yorum yapabilirsiniz. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.