TEOG Hakkında Bir Öğrencinin Düşünceleri

Geçtiğimiz günlerde annemle bu konuyu konuştum. Anneme ‘Benden memnun musun?’ dedim. O da ‘Aferim kızım çok çalışıyorsun, testlerin çözüyorsun, puanların iyi herşey çok güzel’ dedi. Ben tekrar sordum “Peki anne sen böyle bir çocuk istiyorsan bundan sonra hep böyle olacağım” dedim. Devam ettim “Peki, basketbol oynuyordum bıraktım. Gitar çalıyordum bıraktım. Arkadaşlarımla daha az görüşüyorum. Kitap okumayı severdim şimdi okuyamıyorum. En önemlisi de altı aydır dışarı çıkmıyorum. Bundan memnun musun? Sen böyle bir çocuk mu istyordun?” dedim. Annem yüzüme baktı ve “Kızım sınava bir iki gün kaldı eksiklerin kalmasın sonra konuşuruz” dedi. TEOG’a girdim. Şimdi düşünüyorum; bütün soruları yaptım, sanırım taban puanı en yüksek anadolu lisesini kazanacağım. Peki ya sonra ne olacak?

Evet TEOG bitti. Sınav ve soruları ile ilgili herkes yorumlar yaptı; “Kolaydı” dediler, “Zor” dediler. Peki biz ne kazandık, bu TEOG memlekete ne kazandırdı? Çocuklarımız değişti mi? Eğitimde daha mı verimli olduk? Bu çocukları puanlayıp belli okullara dağıttığımızda ne elde ettik? Artık daha başarılı lise öğrencilerimiz mi var? Veya başarılı çocukların gittiği liselerde ne değişti? Bu liseler bilim mi yaptı, patent mi yaptı, dünya çapında ödüller mi aldı? Ne değişti?

Bu yazıyı size Türkiye’nin farklı bir okulundan yazıyorum. Bu okul, bildiğiniz okullardan değil. Şu an okulda kulağıma matkap, klavye ve mekanik sesler geliyor. Çocuklar robot yapıyor, yazılım yapıyor ve bütün öğrenciler bu işlerle uğraşıyor. Açıldığı günden bugüne 135 üniversiteden daha fazla patent alan, öğrencilerin yarısına yakınını dünyanın en iyi üniversitelerine gönderen ki başta MİT, Stanford, Pordue olmak üzere bir liseden bahsediyorum. Buradaki çocuklar her dersi yaşayarak öğreniyor, her öğrenci İngilizce’yi ana dili gibi biliyor. Hepsi bir projede çalışıyor. Geçtiğimiz yıl 76 bilimsel proje ve 11 robotik projesi yapmışlar. Öğrencilerin hepsi en az bir yazılım dili biliyor. Hepsi ayda en az bir kitap okuyor. Merak ettiniz biliyorum ama bir iki cümle daha edeyim.

Okulda klasik anlamda ders yerine üretim grupları kurulmuş, her grup bir proje için çalışıyor. Büyük gruplar küçük gruplara eğitim veriyor. Okulun müdürü sizin bildiğiniz müdürlerden farklı o drone uçurup, robot yapıp, şirketleri dolaşıp hedeflerini ve projelerini anlatıyor.

Bu okulun adı Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi. Eskiden bir tane vardı. Şimdi İzmir ve Diyarbakır açıldı. Mektubu yazan güzel kızıma demek istiyorum ki “Hiç üzülme seni anlayan ve seni geleceğe taşıyacak okul yanıbaşında. Yeter ki inancını kaybetme! Türkiye’nin çok test çözen değil senin gibi düşünen gençlere ihtiyacı var.”

Turgay Polat

19 yorum

 1. Teog sınavı kaldırıldı ama ben şunu söyleyeyim. Bu sınav çıktığından belli çocuklar yarış atı olarak görüldü. Bazı çocukların sosyal hayatı kısıtlandı. Bazı çocuklar teog yüzünden günlerce depresyona girdi, ağladı, psikolojik baskı uygulandı, dövüldü, intihar edenler oldu, teog düşük olan çocuklar aşağılandı. Yüksek alanlar ise ayakta alkışlandı. Peki bu çocukların teog yüzünden eksikleri görüldü mu hayır. Sadece bu sınavda çocuklar bir yarış atı olarak görüldü. Peki şimdi bu sınav kaldırıldı. Ve bu sınav çıktığında elinize ne geçti. Amacınız neydi.

  • Merhaba, 7. sınıfım ve genel olarak okulumun deneme sınavlarında çok başarılıyım. TEOG sınavıyla girdiğimiz yazılı ve denemeler benzer mi? Senden iyi olan arkadaşlarını geçtiğini söylüyorsun. Yani okulda başarılı olanlar hayal kırıklığına mı uğradı? Senin genel olarak okuldaki başarı durumun neydi?

 2. ülke olarak eğitim sistemimiz çökmüş durumda. başka ülkelere bakarsak öğretmenler ve veliler olarak tek amaçları çocukları güzel eğitmek bizde ise çocukları güzel sınıva sokmak şu anki türkiyede herkes at gözlüğüyle bakıyor full yapan çocuklar alkışlanıyor 20 30 yanlış yapan çocuklar dövülüyor ve teog yüzünden intihar eden çok insan var. Ben şu an 8. sınıf öğrencisiyim ve kimse bizim psikolojik durumumuzla ilgilenmiyo direk sınav sonuçlarıyla ilgileniyorlar ve böyle olan bir yurtta bazı şeylerin ilerlemesini beklemeyelim çünkü insanlar her zaman at gözlükleriyle bakıyolar. Bütün 8. sınıf arkadaşlarıma Allah yardım etsin bende dahil.İnşAllah büyük biryerlere geliriz de ilerdeki çocukların geleceğini değiştiririz.

 3. Ben de çok çalıştım dershane de ve okul da birinciliğim bile vardı.Hocalarım,ailemin,arkadaşlarımın güveni tamdı.Kaç yıldır hayalini kuruyordum iyi bir fen lisesinin.Amacım full çıkartmaktı.Son gün bile çalıştım.Sadece ben değil 8.sınıfların çoğu.Gecemi gündüzüme kattım,sabahladım,stresten ağladım kaç kere.Bir nevi kendimi yıprattım.Teog’a girdim ve çıktım ama olmadı,yapamadım full beklerken 11 yanlışım çıktı.Kimseye diyemedim.Herkes sordu “Full mu çıkardın?” diye.Gözlerim doldu “Söylemek istemiyorum .” dedim.Yaklaşık 65-70 gün geçti ve ben kaç kere ağladım.Hayallerimi gerçekleştiremedim,çevremdekilerin beklentilerini karşılayamadım,emeklerim boşa gitti ve en çok zoruma giden ise benim kadar emek vermeden,ben sınava haftalar önce çalışırken başkalarının son gün çalışarak Teog’da beni geçmesiydi.Şimdi sorarım yetkili kişilere bu muydu seviye ölçmek için yapılan sınav? Bu sınav değildi yıpratmaktı daha 14 yaşında ergenliğe yeni yeni adım atmış insanları.Teog sebebi ile ölen,kendine zarar veren insanlar var.Ülkedeki eğitim anlayışı bu mu? Kaç kişi o sınava ne umutlarla girip göz yaşı ile çıktılar.Adalet mi bu?Yazık diyorum ülkedeki eğitim anlayışına.Aylarca çalıştık,çabaladık.Karşılığı bu değildi.Daha nice arkadaşlarım var benden küçük kardeşlerim var onların bari canı yanmasın ülkedeki eğitim sistemi yüzünden.

  • Seninle resmen aynı durumdayım. Yıllardır 1. olarak bitirdim okulu deneme sınavlarını falan. Teogtan önce tüm öğretmenlerim benden full beklediler. Teog türkçeye bir girdim 15 dakikada testim bitti ve hepsi doğruydu. Sonradan doğrularım bu olamaz diyerek silip silip yanlışları işaretledim. Türkçe’den 5 olmak üzere toplam 11 yanlışım çıktı. O anki psikolojimi anlatamam ki ama muhtemelen sen anlarsın beni içimde hala teogun stresi var herkes hiç üzülmüyorum normal hayatım geçiyor zannederken kimse içimdekilerin farkında değil. Her gece yanlışlarımı düşünerek uyuyorum. Yıllardır emek veriyorum ben iyi bir liseye gideyim sene sonu notlarım yüksek olsun diye ama gıcık kaptığım kişiler geldi beni 2 aylık çalışmalarıyla geçti. Bunu gerçekten kendime yediremiyorum. Dedim en azından 15 tatili çok çalışarak geçireyim de 2.teogum iyi geçsin. o da olmadı. İçimde ders çalışma isteğinin zerresi yok. Kendimi en iyi okullarda hayal ederken muhtemelen 460lık okullara gideceğim. Eğitim sisteminin 14 yaşındaki çocuğu getirdiği hal işte bu. 11 yanlışı çıktı diye 3 aydır kendini yiyen bir kız. Umarım ileride daha iyi bir sistem olur da çocuklar omuzlarında bu tür bir yükü taşımazlar.

   • Bugün TEOG vardı. İlk sınavda 3 yanlış yaptım ama bugün sadece 7 çıktı. En çok koyan ise Türkçe.En çok soru çözdüğüm es sevdiğim öğretmenimin dersinden 4 yanlış yapmışım. Geçen sınavda 30 yanlış yapanların bugün salak mısın nasıl yapamadın sorularına tek bir cevabım bile yoktu.Hayalimde ki lise bitti gitti.

    • Hepiniz o kadar çok haklisinizki tüm hayallerim yikildi.Hayattan hic bir beklentim kalmadi. Ben boyle olacagini hic düşünmemiştim.O günü unutmaya çalisiyorum ama cevrem bana bunu sürekli hatirlatiyor.

 4. Bütün mektubun asıl noktasına katılıyorum fakat konudan sapıp bir şey söylemeliyim. Lütfen Türkçe’nin yazım kurallarına uymaya çalışalım; şey her daim ayrı yazılır.

 5. oha ya benim 40 yanlışım çıktı ben özel ders dershane ve kursa gidiyorum günde 1000 soruya yakın çözüyorum eğitim sistemi yüzünden saçama sapan bir okula gitmek istemiyorum. ne yani heyecanım yüzünden soruları okuyamadım. teog berbat geçti . benimde tüm emeklerim boşa gitti. burada türkiyenin farkı nerde teog yapınca ellerine ne geçiyor.

 6. Birşey gözden kaçıyor. Önemli olan full çıkarmak değil ama sistem bu full yapanlar 1 yıldır test dershane özel hoca destekli birden hiç dershane özel hoca ve 2 hafta konu ve test çözüp giren dersi derste dinleyen ama teog da bazı dersleri full diğerlerinden toplam 6-10 yanlış çıkaranlar var bence bu öğrenciler daha değerli ama farkedilmiyorlar işte gerçek zeka onlardan…..

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.