Temizliğin ve Sağlığın Önemi

İslam dininde “Temizlik imandan gelir.” hadisi ile başlayacak olursak dinimizde de temizliğe büyük önem verilmektedir. Çünkü gerek beden temizliğimiz gerekse yaşadığımız çevrenin temizliği çok önemlidir. Eğer bedenimiz ya da yaşadığımız alanlar temiz olmazsa hastalıklar da hayatımızdan eksik olmayacaktır.

İnsanlar temiz olabilmek için bir çok temizlik kuralına uymalı ve bu hususlara dikkat etmelidir. Örneğin; haftada en az iki kez banyo yapılarak bedenimiz temiz olmalıdır. Ayrıca yemeklerden önce ve sonra ellerimizi sabunla yıkayarak steril hale getirmeliyiz. Böylece mikropların vücudumuza girmesini de engellemiş oluruz.

Sağlıklı yaşamanın ilk olmazsa olmaz kuralı temizliktir. İnsanlar hem bedenlerini hem de yaşadıkları alanları temiz tutmalıdır. Atalarımızın da dediği gibi “Aslan yattığı yerden belli olur.” sözünde de anlatılmak istenen gibi insanların temizliği hem bedeninden hem de yaşadığı çevreden belli olmaktadır. Temiz olan ve hayatı boyunca temizliğine dikkat eden insanların ve diğer canlıların yaşam süreleri de uzar çünkü mümkün olduğunca mikroplardan ve bakterilerden uzak dururlar. Böylece de temiz yerlerde bulaşıcı hastalıklar da barınamaz.

Temizliğin Sağlığımız ve İnsan Açısından Önemi Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Hemen Yorum Kısmından Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.