Televizyonu Kim İcat Etti

Televizyon, 1923 senesinde John Logie Baird tarafından İngiltere’nin Hastings kasabasında bulunmuştur. Akabinde televizyonun ilk görüntüsünde yine Baird tarafından 1926 senesinde oluşturulmuştur.

Baird ilk olarak noktalar halinde olan titrek görüntüleri kalite açısından daha yüksek bir seviyeye çıkarmıştır. Baird’in meydana getirdiği televizyon sisteminde mekanik sistem şeklinde döndürülen diskler kullanılmıştır ancak aynı zaman dilimi içinde Marconi Emi sisteminde de elektronik olarak işleyen televizyon sistemleri de oluşturulmaya başlanmıştır.

1930 yılının başlarında televizyon bir elektronik eşya olarak satılarak geniş kitlelere ulaştırılmıştır. Mesela; 1936 Berlin Yaz Olimpiyatları Almanya’da evlerde bulunan televizyonlarda izlenmiştir. Bunun sonucunda da medeniyetin ilk temelleri atılmış olmaktadır.

İlk etapta televizyon yayınları iki sistem üzerine kuruluydu yani mekanik ve elektronik sistemlere yayın dönüşümlü olarak BBC tarafından sağlanmıştır. 1937 Şubat tarihinden itibaren ise mekanik sistemler tamamen terk edilmiştir ve elektronik televizyon sistemleri kullanılmaya başlanmıştır.

 

1940 yılına gelinmesiyle birlikte renkli televizyonların çalışmaları oldukça hızlanmıştır. 1950’li yıllarda ilk olarak ABD’de ilk renkli televizyon satılmaya başlanmıştır fakat ancak 1960 yılından sonra renkli televizyon yaygın bir şekilde ABD’de kullanılmaya başlanmıştır.

Televizyonu Kim Buldu Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.