Teleskopun İcadı Kısaca

Bu yazımızda sizlere uzaydan gelen tüm radyasyon dalgalarını alıp görüntüleyen astronomların kullandığı bir rasathane cihazı olan teleskopun icadı ve tarihçesi konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

1608 senesinde Hans Lippers yani Hollandalı gözlük üreticisi tarafından icat edilen cihazdır. 1609 senesinde Galileo Galilei ilk kez gökyüzü gözlemlerini teleskop ile yapmıştır. Uzaydaki cisimlerden yansıtılarak ya da doğrudan doğruya gözle görülen ışık, ultaviyole ışınlar, kızılötesi ışınlar, röntgen ışınları, radyo dalgaları gibi tüm elektromanyetik yayınlar kainat hakkında bilgileri insanlığa kazandırmıştır ve bu kanıtlar büyük delil niteliği taşımıştır. Elde edilen bu kanıtlar, klasik alanda optik teleskoplarla ya da çok daha modern olan radyo teleskoplarla incelenmektedir.

Objektif bir yapıya sahip olan teleskop, oküler ve bu mercekleri koruyan bir tüp yardımıyla üretilmiştir. Objektif özelliklerine göre teleskoplar iki türe ayrılmaktadır; uzaydan yansıyan ışıklar teleskop içindeki aynaya çarpar, prizmadan geçer ve göze çarpar bu teleskoplara yansıtıcı teleskop adı verilir. Başka bir durum ise; uzaydan gelen ışıklar merceklerden direk geçerek göze gelir bu tür teleskoplara da kırıcı teleskop olarak adlandırılır. 

Teleskopun İcadı Kısa Bilgi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.