Teleskop Nedir Ne İşte Yarar

Sizler için insanlığa yararlı icatlardan teleskobun ne olduğunu ve ne işe yaradığını araştırdık.

Teleskop; Hollandalı Hans Lippershey tarafından 1608 yılında icad edilmiştir. İlk kez askeri alanda kullanılan bir cihazdır. Ayrıca teleskobu astronomi alanında ilk kullanan Galileo’dur. Yine Lippershey ve Galileo konveks ve konkav lenslerin birleşitirerek meydana getirdikleri teleskopları araştırmalarında kullanmışlardır. 1611 tarihinde ise Kepler isimli bilim adamı iki konveks lensten yaptığı teleskoptan araştırmalarında yararlanmıştır. Kepler’in icat ettiği teleskop en gelişmiş türdür.

Teleskop; uzaydan gelen her türlü radyasyonu alıp görüntüleyen rasathane aletidir. Bu aletten en çok astrologlar faydalanır.

Uzaydaki cisimlerden yansıyan yada direk gelen, gözle görülen ışıklar, ultraviyole ışınları, kızılötesi ışınları, röntgen ışınları, radyo dalgaları gibi ve tüm elektromanyetik yayınları tabiata ilişkin bilgibilere ulaşmada en büyük kanıtlardır. Bu kanıtları gerçek anlamda optik teleskoplarla yada günümüzde geliştirilen daha modern radyo teleskoplarla incelenme fırsatı bulunur.

Teleskop; objektif, oküler mercekler ve bunları koruyan bir tüpten yapılmış bir alettir. Teleskoplar objektifine göre iki türdür. Bunlardan ilki; Uzaydan gelen ışıkların teleskop içinde bir aynaya değip, prizmadan geçmesinin ardından göze ulaştıran teleskop türü olan yansıtıcı teleskopdur. İkincisi ise; uzaydan gelen ışıkların mercekleri direk aşıp göze ulaştıran teleskop türü olan kırıcı teleskoptur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.