Teknolojik Gelişmelerin Coğrafi Keşiflere Etkileri Nelerdir

Teknolojik gelişmelerin coğrafi keşiflere etkisi konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Coğrafi keşifler, tarihte çığır açan ve yeni bilimsel çalışmalara, yeni yerleşim alanlarına kapı aralayan bir tarihi olay niteliğindedir. Teknolojik gelişmelerin kendisini geliştirmesi ve daha üst bir seviyeye ulaşması ise coğrafi keşiflere olumlu yönde çok fazla etkili olmuştur.

Coğrafi keşiflerin gerçekleşeceği zamanlarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte pusula icat edilmiştir. Pusulanın icat edilmesi ise coğrafi keşiflere adeta bir ışık yakmıştır. Çünkü Avrupalı devletlerin pusulayı bulmuş olması coğrafi keşiflere çıkmış olan denizcilerin yönlerini bulmasında ve yeni yerler keşfetmelerinde büyük oranda yardımcı olmuştur.

Pusula sayesinde keşif yapan denizciler yeni kıtalar bulmuşlardır ve buldukları bu yeni yerleşim yerlerini de ülkelerine geri gittiklerinde tarif edebilmişlerdir.

Teknolojik gelişmelerin artmasıyla birlikte daha donanımlı gemiler yapılmıştır ve coğrafi keşiflerin yapılması daha kolay hale gelmiştir.

Kısacası; teknolojik gelişmeler coğrafi keşiflere ve coğrafi keşifleri yapan denizcilere büyük faydalar sağlamıştır.

Teknolojik Gelişmelerin Coğrafi Keşiflere Etkileri Nelerdir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.