Teknoloji Nedir

Günümüzde insan hayatı için gerekli olan teknolojinin ne olduğunu kısaca açıklayacağız.  Teknoloji; insan ihtiyaçlarını giderebilecek alet ve araçların icadı için gerekli bilgi ve yetenektir.  Teknoloji genel olarak bir insan etkinliği olarak tanımlanmaktadır. İnsanlık tarihinde bilim ve mühendislik gibi alanlar henüz keşfedilmeden önce bulunmuştur. Teknoloji, bilimin uygulanmış halidir.

Teknoloji, günümüzde veri paylaşımını etkin kılan ve icatların gerçekleşmesini sağlayan bir araçtır. Teknoloji sayesinde insanların ihtiyaçları gidermesi ve sorunlarını çözebilmesi için teknolojiye gereksinimi vardır. Teknolojinin henüz gelişmediği dönemlerde hayat oldukça zordu. İnsanlığın en birincil ihtiyaçlarından olan elektrik bile yoktu. Bu nedenle televizyon, radyo, telefon ve internet gibi hiçbir buluştan faydalanılmamakta idi. Bunlara ek olarak insan yaşamında ev için gerekli olan çamaşır makinası, buzdolabı, fırın gibi aletlerde yoktu. Bu anlamda yaşam insanlar için oldukça zor ve farklıydı.

Teknolojinin icadı ile günümüzde insanlar hayatlarını kolayca idam ettirebilmektedir. Ayrıca teknoloji bir ülkenin kalkınması ve gelişmesindeki en birinci faktördür. Teknoloji; insanların hayatını kolaylaştırdığı gibi bilgi alışverişinide hızlandırmıştır. Dünyada yaşanan tüm olaylar her yerde aynı anda öğrenilebilir olmuştur. Teknoloji sayesinde tüm sektörlerde ve yaşamın her alanında büyük gelişmeler kaydedilmiştir. Bunların en başında sağlık, ulaşım ve eğitim gelmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.