Teknoloji Fakülte Mezunlarına Mühendislik Yolu Açıldı

YÖK (Yükseköğretim Kurulu) mühendislik programlarından mezun olmak kaydıyla teknoloji fakültelerinden mezun olmuş kişilerin mühendislik unvanına sahip olabileceğini kabul etti.

2013 senesinin 24 Temmuz günü YÖK’ün aldığı karar mühendis unvanının teknoloji fakültesi mühendislik programından mezun olanlar için kullanılabilir olmasını öngörüyor. Fakat ÜAK (Üniversiteler Arası Kurul) herhangi bir görüş belirtmeden bu karar alındığı için Danıştay 8. Dairesi yürütmeyi durdurma kararı almıştı.

27 Haziran günü ÜAK konu hakkında görüşünü bildirdi ve teknoloji fakültesi mezunlarının mühendislik fakültesi mezunları ile eşdeğer olduğunu söyledi. Böylece mühendislik unvanını kullanabileceklerine karar kıldı. Böylece YÖK 8 Temmuzda yaptığı toplantı ile aynı kararı tekrar aldı.

Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Yusuf Özçatalbaş konu ile ilgili değerlendirme yaptı. 2009 senesinde Bakanlar Kurulunun iki senelik çalışmalarının ürünü olarak kurulan teknoloji fakültelerinin önemli kuruluşlar olduğundan bahsetti.

Özçatalbaş konu hakkında karar alınmadan önce sektör temsilcisi odaların, bilimsel kurulların ve birliklerin görüşlerine danışıldığını belirtti. Böylece teknoloji fakültelerinin sektördeki mühendis profili ihtiyacına uygun eleman yetiştirdiği saptandı. Dünyadaki gelişmiş ülkelerdeki benzerliklere de bakılarak Bologna süreci ve ABET kriterleri doğrultusunda müfredatlara geçildi.

Teknoloji fakültelerinin amacının tasarlayabilen, yüksek beceriye sahip olan ve üretebilen elemanlar yetiştirmek olduğunu söyleyen Özçatalbaş bu bilgi ve kabiliyetteki mühendislerin mezun edildiğini belirtti. Mezun olanlar ayrıca isterse öğretmenlik formasyonu alıp teknik öğretmenlik de yapabiliyor.

Teknoloji fakülteleri bu sene ilk mezunlarını veriyor. Eğitimleri süresince mühendislik eğitimi ve uygulama ağırlıklı bilimler öğrenen mezunlar 4 ay iş yeri eğitimi ve 3 ay endüstri stajı da yapıyor. Mezunların özenle seçilmiş bu eğitim veren fabrikalardan öğrencilerine iş teklifleri geldiğini de belirten Özçatalbaş, mezunların mühendislik haklarına sahip olduğunun bir hakikat olduğunu savunuyor. Ayrıca bu okullar bakanlar kurulu onayı ile kurulmadan önce YÖK’ten ve mühendislik bölümlerinden mevzuata uygun oluşturulma şartı ile olur almış durumda.

Özçatalbaş İnşaat, makine ve maden fakültesi benzeri fakültelerin ülkemizde bulunduğunu fakat bunların mühendislik fakültesi olmamasına rağmen mühendislik bölümlerini içerdiğini söyledi. Hem teknoloji fakültesi mezunlarına hem de diğer bahsi geçen öğrencilere mezuniyetlerinde mühendis diploması ve unvanı verilmesi gerektiğini belirten Özçatalbaş, adayların içinin rahat olması gerektiğini de söylemeden edemedi.

Özçatalbaş konunun bazı çevreler tarafından mahkemeye gönderildiğini ifade etti fakat teknoloji fakültesi tercihi yapmak isteyenlerin tereddüt etmemesi gerektiğini söyledi. Tereddüt, taban puanların da azalmasına neden oluyor.

Özçatalbaş başvuracak kişilerin içinin rahat olması gerektiğini, mezunlara mühendislik unvanı belirtir diploma verdiklerini ve vereceklerini kaydetti. Adayların daha çok bilgi için üniversitenin web sitesine ve teknoloji fakültesinin web sitesine erişmeleri gerektiğini söyleyen Özçatalbaş, şimdiye kadar tüm açılan davaların kendi lehlerine olduğunu söyledi. En son 24 Temmuz YÖK kararının Danıştay 8. Dairesi tarafından yürütmesinin durdurulmasının ardından ÜAK ve YÖK birlikte tekrar aldıkları bu karar ile yürütmenin durdurma kararının gerekçesini silmiş oldu. Yani teknoloji fakültesi mezunları hakkındaki son karar bu olmuş oldu. Sonuç olarak adayların içinin rahat olmasını söyleyen Özçatalbaş, teknoloji fakültelerinin mühendislik programı mezunlarının bundan böyle mühendislik unvanına sahip olacağını net bir dille ifade etti.

eokul-meb.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.