TEİDAŞ’a Düzenlenen Siber Saldırının Perde Arkası

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Elektrik İletim AŞ’den bir duyuru geldi. Duyuruda sitelerine siber bir saldırının söz konusu olduğu fakat sistemlerinde herhangi bir bilginin çalınmadığı yer alıyordu.

Türkiye Elektrik İletim AŞ’den gelen bu açıklamanın üzerinde basında farklı söylentiler çıkmaya başladı. Yazılana göre TEİAŞ’ın resmi kurum sitelerine düzenlenen siber saldırıyla beraber TEİAŞ müşterilerinden birçoğunun toplamda 1,5 milyon liralık iletim sistemi kullanım bedeli borcunun silindiği söylentileri kısa sürede gündeme oturdu.

Ancak kısa bir süre sonra tekrar TEİAŞ yöneticileri duruma açıklık getirdi ve sistemde kalıcı fatura silme biçiminde bir veri girişi olmadığını belirttiler. İşte TEİAŞ yetkililerinden gelen yanıt şu şekildeydi;

“Sistem kullanım bedellerinin, sistemimize girilmesine ek olarak bir de orjinalleri arşivimizde saklanır bu şekilde fiziki detaylar ayrıca şirketlere de iletilir. Bu kullanım bedellerinin döküldüğü faturalar iki kopya şeklinde hazırlanır. Bunların gerçeği şirkete verilir. Kopyası ise kurumumuz arşivinde muhafaza edilir. Söylentilerde bahsedilen ve silindiği savunulan borç bizzat kurumumuz tarafından 27 Ekim 2014 tarihinde borçludan tahsil edilmiştir. TEİAŞ yönetimi adına söylemem gerekir ki sistem kullanım bedelini çimento fabrikaları, demir çelik fabrikaları, elektrik üretim şirketleri, elektrik dağıtım şirketleri gibi Türkiye elektrik sisteminden en çok yararlanan kurumlara yansıtıyoruz. Yani söylenildiği üzere bir borç arşivi temizlenmesi yapılmamıştır. Kurum sitemiz olağan hizmetini vermektedir.” şeklinde bir açıklama yapmıştır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.