Tehcir Kanunu Nedir Kimlere Uygulanmıştır

Tehcir Kanunu Nedir, Tehcir Kanunu Kimlere Uygulanmıştır

Tehcir kanunu ile ilgili kısa bilgi, tehcir kanunu nedir, tehcir kanunu ne zaman, tehcir kanunu kimlere, tehcir kanunu hakkında yazı.

Tehcir kanunu, aslında bu kanunun halk arasında bilinen adıdır. Resmi adı Sevk ve İskan Kanunu olan bu kanun 1915 senesinin 27 Mayıs gününde devletin savaş sürmekte iken isyancılarla uğraşamayacak olması üzerine tedbir açısından Ermeniler’in kaydırılmasını kapsar.

Kabul edilmiş adıyla “Savaş zamanında hükümet uygulamalarına karşı gelenler için asker tarafından uygulanacak önlemler hakkında geçici kanun” olarak ifade edilen Tehcir Kanunu bir kanun olarak anılmaktadır fakat geçici bir konumu vardır. Kabul edildikten 5 gün sonra, yani 1 Haziran 1915 tarihinde resmi gazete Takvim-i Vakayi’de yayınlanmış ve yürürlüğe girmiştir.

Bu geçici kanun savaş sırasında ülkenin iç sorunlarla uğraşamayacak vaziyette olmasından mütevellit bir önlem niteliğindedir. Birinci maddesi ile kolordu, fırka ve ordu komutanlarına bazı yetkiler verilmiştir. Bunlar iç karışıklık çıkarmaya çalışanların ve toplumun huzurunu bozanların karşısına derhal askeri önlem koymak ve gerekirse isyancıları etkisiz hale getirmek üzerinedir. Köy veya kasaba halkının gerekli durumlarda (vatana ihanet, casusluk vb.) tek tek veya gerekliyse toplu halde başka yerlere göç ettirilmesi hakkındaki madde ise 2. maddedir.

Bu insanlar iskan edildiğinde bazı taşınamaz malları geride kalıyordu. 10 Haziran tarihinde bununla ilgili bir kararname çıkarıldı ve Terkedilmiş Mallar Komisyonu isimli bir komisyon bir başkan ve iki üyeden (biri mali biri idari)  oluşmak üzere kuruldu. Bu kurul Ermeniler’in terk ettirildiği yerlerde kalan malları saptayarak arşivleme amacı taşımaktadır. Üç kopyası bulunacak olan defterin bir kopyası komisyonda, biri bölge yönetiminde bir diğeri ise bölgesel kilisede kalacaktı. Komisyonun ulaşamadığı bölgelerde ise bölgedeki devlet görevlileri bu işi yapacaktı. Bu malların arşivlenmesindeki amaç Ermeniler dönünceye kadar onları muhafaza etmekti ve komisyon ile bölge yöneticilerinin sorumluluğu altındaydı.

Tehcir Kanunu Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.