Taşeron İşçiye Kadro Verilecek Mi

Taşeron İşçiye Kadro Verilecek Mi hakkında bilgi kısaca.

DİSK ve Türk-İş taşeron işçilere kadro verilip verilmeyeceği hususunda 16 Temmuz gecesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile görüşme yaptı. Formüle her iki taraf da sıcak bakıyordu. Buna göre mahkeme yolu ile kamunun asıl işini yaptığını kanıtlayan taşeronlara kadro imkanı sağlanacak.

Faruk Çelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, konuya sıcak bakıyor. Kabul edilmesi için konu ekonomi yönetimiyle görüşülecek ve sonrasında kararı hükumet verecek. Hali hazırda 7 bine yakın karayollarında asıl işi yaptığı meydana çıkan taşeron işçiler hakkında mahkeme kararı mevcut. Formül ile öngörülene göre bu taşeronlar asıl işçiler ile aynı özlük haklarına tabi tutulacak.

Bu mahkeme kararı mevcut 7 bin kişini kadroya alınmasını isteyen Türk-iş’in fikrine Çelik de olumlu bakıyor. Çelik bunu torba yasa tasarısına ekleyebileceklerini ifade etti. Bunun gerçekleşmesi halinde bahsi geçen taşeronların izin ve kıdem hakları saklı kalacak, geriye dönük haklarından vazgeçecekler. Kapsama içine girmesi tahmin edilen taşeron işçi sayısı ise 150 bin civarında. Şu an kamuda bulunan toplam taşeron işçi sayısı ise 661 bin.

Taşeron İçin Kadro Açılacak Mı Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

3 yorum

  1. Bu belirsizlikten bunaldım artık net bir açıklama yok ne zaman çıkacak bu yasa yeter artık Emekçi ile alay edilmez ki.Bu kadroyu vermeyeceklerde baktılar dallandı budaklandı verelim birazına gitsin diye düşünüyorlar.Onların içinde de biz yokuz veri hazırlama çunku hastanede asıl iş ne sağlıkla ilgili her şey biz veri hazırlamayız diye düşünüyorum inşallah yanılırım neyi çok istesem olmuyor.

  2. Ya benim anlamadigim asil is tanimi nedir ?hastanede otomasyon (veri giris personeli )olarak calisiyorum egitim durumum lisans bize kadro varmi yokmu nedir anlayan varsa cvb yazsin lutfen…..

  3. Slm Size bir kac sorum olacak asıl işi yapana akdro verilecek denıyor ben belediye de Temizlik şirketinde ama memur işi yapıyorum bize Sabahları giriş icin kart verildi otobusler icin verildi butun izinlerimizde aylık cizelgede memur sıfatıya metın hazırladı imzaladık bize kadro varmı ?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.