Taşeron İşçiler Ne Zaman Kadroya Alınacak

Taşeron işçilere müjde ! Taşeron İşçiler Ne Zaman Kadroya Alınacak, işte son açıklama :

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, Çalışma Bakanı Çelik’in çalışmaları sonucunda hazırlanan yeni tasarı sayesinde kamudaki taşeron işçi sisteminin yerine, 586 bin çalışanı kadroya almayı arzuladıklarını dile getirdi.

Sosyal güvenlik sektöründe gidilecek değişikliklerin belirlenmesi hedefiyle düzenlenen üçlü danışma kurulunda, kamuda hizmet veren taşeron işçilerine kamu kurumlarında kadro verilmesini ortaya atıldığı duyuldu.

Kuruldaki konuşulanların üzerinden geçen Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in taşeronlaşma kapsamında gidilecek değişiklikler sayesinde kamuda taşeron işçilik sistemini kısıtlamayı arzuladığını kendilerine bildirdiğini belirtti.

taşeron işçi

Taşeron İşçiler Kadroya ne zaman geçecek, Taşeron İşçilere kadro ne zaman verilecek son durum son dakika haberleri

Tüm işçiler için emsal

Arslan, Çelik’in şimdilerde dahi taşeron işçilere verilen görevlerin direkt olarak  kadrolu kamu işçisine verilmesi isteğini de söylediğini dile getirdi. Çelik’in  taşeron işçilik için farklı fikirlerle dolu olduğunu ve bu fikirlerin üzerinde düşünülebilir olduğunu dile getiren Arslan, şunları ekledi;  “Taşeron işçilik mevzuatının tanım kısmındaki ‘işin gereği’ kelimesi artık yer almayacak. Yalnızca teknolojik ve uzmanlık isteyen görevlerde alt işverene görev verilebilir” dedi.

Ancak bizim isteğimiz bununla sınırlı değil. Gözlemlerimiz şöyle; Sayın Bakan alt işverenliği kamuda kısıtlamayı arzuluyor. Bize, ‘Eskiden kamuda görev yapan dava açan taşeron işçilerine kamu kadroları hakkı tanınabilir, veya şuandaki görevlerini kamu işçisi adı altında gerçekleştirebilirler’ dedi. Bunu düşündük ve mantıklı olduğuna karar verdik.  Çünkü birçok taşeron işçisi davalarını kazanmış. Bu kişilere kadro verilmesi muhtemel. Fakat bu kişilere kamuda kadro verilir ise kamu için görev yapan tüm taşeron işçileri hak iddaa edebilir.’

Birlikte çalışıyoruz

Hak-İş Baş­ka­nı Ars­lan, ta­şe­ron iş­çi­lik ve es­nek ça­lış­ma kapsamında DİSK ve TÜRK-İŞ ile birlikte çalışma fikrini benimsediklerini söylerken, Ça­lış­ma Ba­ka­nı Çe­li­k’­in bu iki hususta aynı kı­dem­de yaşandığı üzere “anlaşma­” yapılması gerektiğini ken­di­le­ri­ne açıkça ifade etti.

Ars­lan, ta­şe­ron iş­çi­lik hususunda ulus­la­ra­ra­sı kararların da dikkate alın­ma­sının şart olduğunu ve aynı zamanda ka­mu ta­şe­ron iş­çi­si­ne kad­ro verilmesinin gerçekleşmesi amacıyla ekstra İha­le Ya­sa­sı ve ka­mu­da ilk kez işe gi­ri­şi açıklayan ya­sa­da farklılığa gidilmesinin de şart olduğunu söyledi.

Taşeron İşçilerin Kadroya Alınması Hakkında Taleplerinizi ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

14 yorum

  1. Akp sevdam buyuktu ama hayal kirikligi oldu.hep fakir fukaranin yaninda oldugunuzu dusunurdum siz ensesi kalinlardan yanaymissiniz.özr diliyorum akp yanlis dusunmusuz.özr sandikta size borc bilirim.sözümü tutarim metak etmeyin halkla emekciyle garibanla dalga nasil gecilir..sandik mektubundan okur ogrenirsiniz.

  2. BU ÜLKEDE HERŞEYİN HERKESİN HAKKINI VEREN (hayvanların bile)BU HÜKÜMET,TAŞERON İŞCİNİN HAKLARINIDA KESİNLİKLE VERECEKTİR MERAK ETMEYİN VE İNANIN.SAYGILAR…

  3. yalan..artik biktik bu mujdelerden yok mujde falan.yillardir kandirildik halada kandiriliyoruz.yaziklarolsun ki bu kadar onemli bir konu gundemde dahi konusulmuyo.sesimizi duyan yok arkadaslar.bosuna yalvarislar bosuna konusmalar bosuna..allaha havale ettim.hakkimi helal etmiyorum taserona kadro verilsin artikkkk…kolelige son.

    • 13 yıldır hastabakıcı olarak çalışıyorum hala bişey yok bakanım bizim halimiz ne olacak geçim sıkıntısı çekiyorum yetiştiremiyorum bunalıma girecem 2 cocugum var onlara acıyın ne olur artık alın kadroya

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.