Tarık Buğra Kimdir

Ünlü roman ve deneme yazarı Tarık Buğra kimdir merak edenler mutlaka yazımızı takip etmeliler.

Tarık Buğra; 2 Eylül 1918 tarihinde Akşehir’de dünyaya gelmiştir. İlk ve ortaokul eğitimini memleketi Akşehir’de almıştır. Lise eğitimni alırken edebiyatına merak salmış ve Tarık Nazım takma ismiyle hikaye ve şiirler kaleme almıştır. Ardından ise Üniversite eğitimi için İstanbul’a gelmiştir. İstanbul Üniversitesi tıp ve hukuk fakültelerinde eğitim almış ancak hiçbirinden mezun olmamıştır. Daha sonra ise başladığı Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Bölümü’nün son sınıfına kadar gelmiş ve onuda bitirememiştir. Görev hayatına ise ilk kez Şişli Terakki Lisesi’nde muallim muavini olarak atılmıştır.

Edebiyat alanında ilk ödülünü Cumhuriyet gazetesinin açtığı yarışmada Oğlumuz ismiyle kaleme aldığı öyküsü sayesinde kazanmıştır. Bu aldığı ödül un edebiyat alanında yolunu açmıştır.basın alanına giriş yapmıştır.  Daha sonra ise memleketi Akşehir’e dönerek Nasrettin Hoca gazetesi’ni çıkarmıştır. Çıkardığı bu gazeteyi sırasıyla Milliyet, Vatan, Yeni İstanbul, Yol Dergisi ve Tercüman gazetelerinde aldığı görevler izlemiştir. Bu adı geçen gazete ve dergilerde sanat sayfaları düzenlemiş, fıkralar kaleme almış, yazı işleri müdürlüğü yapmıştır. 26 Şubat 1994 tarihinde ise İstanbul’da hayatına veda etmiştir.

Deneme türündeki eserleri; Yarın Diye Bir Şey Yoktur, İki Uykunun Arasında
Roman türündeki eserleri; Siyah Kehribar,Küçük Ağa, Küçük Ağa Ankara’da, İbiş’in Rüyası, Firavun İmanı, Dönemeçte, Gençliğim Eyvah, Yağmur Beklerken, Yalnızlar, Osmancık

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.