Tarihte Yer ve Zaman İlişkisi Neden Önemlidir

Tarih bilimi insanların geçmişte yaşadığı olayları yer ve zaman göstererek neden ve sonuç ilişkisi içinde araştırır ve açıklar ve böylece geçmişi açıklayarak insanların geleceğine ışık tutar ve geçmişteki hataların tekrarlanmasını engellemeye çalışır.

Tarih bilimi için yer ve zaman ilişkisi son derece önemli hatta olmazsa olmaz bir olgudur. Bir tarih bilimcisi bir olayı incelerken o olayın gerçekleştiği yeri ve zaman dilimini göz ardı edemez ve çalışmalarında o dönemi göz önünde bulundurmalıdır. Çünkü tarih bilim adamı bir konu ya da tarihi bir olayı incelerken o olay zamanındaki kişileri yeri ve zaman diliminin özelliklerini iyi bilmeli; kişileri ve olayları o dönemin şartlarına ve o mekanın özelliklerine göre değerlendirmelidir. Aksi takdirde olaylar hakkında kesin ve net bilgiler ortaya çıkmayacaktır.

Bu nedenle de bir tarihçi bir olayı ele alırken öncelikle o olayın geçtiği yer ve zaman dilimi hakkında kesin bir bilgiye sahip olup yeri ve zamanı belirlemelidir. Çünkü olayın geçtiği yer yani o bölgenin coğrafi özellikleri olayların oluşmasında etkili olan en önemli faktörlerden birisidir.

Tarihte Yer ve Zaman İlişkisi Konulu Yazımız İçin Yorumlarınızı Hemen Bizlere Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.