Tarihin Yararlandığı Bilimler

İnsanlar ve insanların meydana getirdiği toplumlar bir çok olay yaşamışlardır. Yazımızda bu olayları inceleyen tarihin yararlandığı bilim dalları hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

 1. Arkeoloji: Yazının olmadığı dönemler hakkında bilgi edinebilmek için kullanılan bilim dalıdır. Bu alanda yer altında kalmış tarihi bulgular kazı yoluyla gün ışığına çıkarılır.
 2. Antropoloji: Geçmişte yaşayan toplumların ırklarını inceleyen bilim dalıdır.
 3. İktisat: Eski dönemlerdeki insanların hayatlarını devam ettirebilmek için giriştikleri tüm ekonomik faaliyetleri inceler.
 4. Filoloji: Eski kaynakların günümüz Türkçesine çevrilmesini ve incelenmesini sağlayan dil bilimidir.
 5. Nümismatik: Tarihi dönemlerde yaşayan insanların kullanmış oldukları sikkeleri yani paraları inceleyen bilim alanıdır.
 6. Heraldik: Geçmişte siyasi ya da sosyal alanlarda kullanılan mühürleri inceleyen alandır.
 7. Epigrafi: Eski insanların taş ve mermerlerin üzerine yazmış oldukları kitabeleri inceler.
 8. Kronoloji: Geçmişte yaşanan olayları oluş zamanlarına göre bir sıraya koyar ve böylece tarihi olayların araştırılması ve incelenmesi daha kolay olacaktır.
 9. Etnografya: Toplumların örf, adet, gelenek ve göreneklerini inceleyen alandır.
 10. Paleografya: Eski dönemlerde kullanılan alfabeler ile yazılan yazıları inceleyen ve bu yazıları tarihçilerin anlayabileceği şekle getiren alandır.
 11. Diplomasi: Tarihi resmi belgeleri inceleyen ve araştırmalarda kolay incelenmesi açısından sınıflandıran bilim alanıdır.

 

 

 

 

Tarihin Faydalandığı Bilim Dalları Nelerdir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.