Tarihi Olgu Nedir

Tarih biliminde yaşanan tüm olaylar zincirleme bir şekilde birbirlerini etkilemektedir. Bu yazımızda sizlere tarihi olgu nedir örnek konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Tarihi olaylar yukarıda da belirttiğimiz gibi zincirleme olarak ilerlemektedir ve bir tarihi olayın sonucu diğer olayın sonucun niteliğini taşıyabilmektedir. Olaylar, sonuçlarında geniş bir zaman diliminde meydana gelen olguların oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Aynı türdeki tarihi olayları bir bütün olarak ifade etmek için kullanılan ve uzun bir zaman dilimi içerisinde meydana gelen durumlara tarihi olgu adı verilmektedir.

Tarihi olgular, olayların sonuçları incelendiğinde bu sonuçlara bağlı olarak uzun zaman süre zarfı içinde çıkan durumlardır. Örneğin; göç, Anadolu’nun Türkleşmesi gibi durumlar birer tarihi olgudur.

ÖRNEK:

Malazgirt Savaşı (Olay)—Anadolu’nun Türkleşmesi (Olgu)
Talas Savaşı (Olay)—Türklerin Müslüman olması (Olgu)
İstanbul’un Fethi (Olay)—İstanbul’un Türk şehri olması (Olgu)
Atatürk’ün çeşitleri alanlarda inkılaplar yapması (Olay)—Türkiye’nin çağdaşlaşma yolunda emin ve büyük adımlar atmış olması (Olgu)

 

Tarihi Olgu Kavramının Özellikleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.