Tarihi Olayları Değerlendirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Geçmişte yaşanan olayları yer ve zaman bildirerek neden ve sonuç ilişkisi içinde açıklayan ve geleceğimize ışık tutan bilim dalına tarih adı verilir. Tarih bilimi çalışmalarını sürdürürken bir çok noktaya dikkat etmek durumundadır. Bu yazımızda sizlere tarihi olayları değerlendirirken dikkate alınması gereken ilkeler konusunda bilgi vereceğiz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi tarih, geçmişteki olayları inceler ve geleceğimize ışık tutarak insanların geçmişteki hatalarını tekrar yapmasını engelleyerek aynı olayları yaşamasını önlemeye çalışır. Ancak tarihi çalışmalarda dikkat edilmesi gereken bir kaç husus vardır;

Öncelikle araştırmacı çalışmaları sırasında objektif yani tarafsız olmalıdır. İncelediği dönemde tarafsız olarak kimseyi tutmadan ve ön yargılı yaklaşmadan çalışmalarını yapmalıdır. Yoksa kesin, net ve güvenilir bilgilere ulaşamaz ve insanlara doğru bilgiler sunamaz.

Diğer bir husus ise araştırması nesnel olmalıdır; yani araştırmaları sırasında elde ettiği bilgilere kendi yorumlarını katmamalıdır, bulduğu verileri kaynaklarla ve kanıtlarla ispatlayarak bir sonuca bağlamalıdır.

Ayrıca bilim adamı çalışma yaptığı dönemi o dönemin şart ve koşullarına göre değerlendirmelidir. Çünkü o dönemin şartları ile günümüzdeki koşullar aynı değildir ve bu da olayların altında yatan faktörleri etkilemektedir.

Tarihi Olayları Değerlendirirken Nelere Dikkat Edilmeli Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.