Tarih İle Arkeoloji Arasındaki İlişki

Tarih bilimi toplumların geçmişte yaşadığı olayları yer ve zaman bildirerek neden ve sonuç ilişkisi içinde inceler ve bu olaylar hakkında günümüze yeni bilgiler kazandırır.

Tarih bilimi geçmişteki olayları incelerken bir çok alt bilim dalından faydalanır ve bu şekilde daha çok alanda tarihi çalışmalar yapabilir.

Tarihin yararlandığı alt bilimlerden birisi de arkeoloji bilimidir. Arkeoloji, kazı bilimidir. Yer altında kalan tarihi belgeler, eşyalar hatta medeniyetler arkeolojik kazılar sayesinde gün ışığına çıkar. Böylece tarih bilimi gün yüzüne çıkan bu tarihi bulgular ile çalışmalarını daha net bilgilerle yürütür ve tarih biliminin öne sürdüğü bilgilere arkeoloji biliminin ortaya çıkardığı tarihi bulgular kanıt niteliğini taşımaktadır.

Ayrıca nasıl arkeoloji biliminin gün yüzüne çıkardığı tarihi bulgular tarih bilimine ışık tutuyorsa aynı şekilde bazen de arkeoloji bilimi gün yüzüne çıkardığı tarihi bulgular ile tarih bilimine araştırma konusu çıkarır. Yani Tarih biliminin bir alt bilimi olan arkeoloji ile tarih birbiri ile oldukça ilişki içerisindedir.

Tarih Arkeolojiden Nasıl Yararlanır Hakkında Sizler de Yorum ve Görüşlerinizi Hemen Yorum Kısmından Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.