Tanzimat Sonrası Osmanlı Eğitimi

Tanzimat sonrası osmanlıda eğitim konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Tanzimat fermanının ardından Osmanlı Devletinin eğitim sisteminde de köklü değişiklikler meydana gelmiştir. Tanzimat fermanı ile birlikte klasik eğitimin yetersiz olması üzerine aydınların medrese eğitimi dışında yeni eğitim arayışlarına girmesiyle, “Osmanlıcılık” akımının vatandaşlık bilincinin verilmesi için eğitim sistemine yerleştirilmesinin amaçlanması ile eğitim sisteminde köklü yeniliklere gidilmiştir.

Tanzimat sonrasında Osmanlı eğitim sisteminde yapılan yenilikler;

* Osmanlı eğitim sisteminde batı eğitim kurumları örnek alındı ve bütün mesleki alanlarda eleman yetiştirmek için çalışmalar yapıldı.

* Derslerde kullanılan araç-gereçlerde yeni yöntemler tercih edilmeye başlandı. Böylece geleneksel öğretim yöntemlerinin yerini yeni öğretim sistemleri aldı.

* Örgün öğretim sisteminde; ilk, orta ve yükseköğretim gibi derecelendirmeler yapıldı ancak medreseler bu derecelendirmeye tabii tutulmadı.

* 1856 senesinde tüm eğitim işleri ve eğitim kurumları “Maarifi Umumiye Nezareti” kurumuna bağlandı ve öğretmenlerin, öğrencilerin ve eğitim işlerinin tüm işlemleri bu kurum kapsamında yürütüldü.

Tanzimat Sonrası Osmanlıda Eğitim Sistemi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.