Tanzimat Fermanının Getirdiği Yenilikler Maddeler Halinde

Bu yazımızda, sizlere Tanzimat Fermanının Getirdiği Yenilikler Maddeler Halinde Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

tanzimat fermanı ile ilgili görsel sonucu

Osmanlı Devleti, uzun yıllar boyunca merkezi otoritenin çok kuvvetli olduğu yönetim sistemine sahip olduğundan dolayı ülke içerisinde pek fazla sorun yaşanmamıştır. Ancak 19. yüzyıl dönemine gelindiğinde ülke içerisinde çeşitli sorunlar baş göstermeye başlamış ve zamanla yöneticiler, bazı konular üzerinde değişiklikler ve yenilikler yapılmasının ne derece önemli olduğunu anlamışlardır.

Tanzimat Fermanı ile birlikte ilk kez vatandaşlara anayasal statüde çeşitli haklar tanınmıştır. Aynı zamanda bu ferman ile birlikte padişahın yetkileri bir nebze olsun kısıtlanmış ve bu durumun sonucu olarak da Osmanlı Devleti, otoriter bir devlet olma durumundan anayasal bir hukuk devleti olma yolunda ilk adımını atmıştır.

Tanzimat Fermanı, 3 Kasım 1839 yılında Mustafa Reşit Paşa tarafından ilan edilmiştir. Bu ferman ile birlikte devlet içerisinde yaşayan gayrimüslimler çeşitli ayrıcalıklara sahip olmuşlardır.

Tanzimat Fermanı Neler Getirmiştir

  • Ferman ile birlikte devlet sınırları içerisinde yaşayan tüm insanlar diline, dinine ve ırkına bakılmaksızın Osmanlı sayılmış ve can, mal güvenlikleri devlet güvencesi altına alınmıştır.
  • Osmanlı vatandaşlarının hepsine mal sahibi olabilme, miras alabilme gibi haklar tanınmıştır.
  • Dinine, diline ve ırkına bakılmaksızın tüm vatandaşların yasa önünde eşit sayılması sağlanmıştır.
  • Bir kişinin yargılanmadan ceza alması engellenmiştir.
  • Devletin topladığı vergiler, kişilerin gelirlerine göre ayarlanmıştır.
  • Müslüman ve gayrimüslim herkese askerlik, zorunlu bir hizmet olarak belirlenmiştir.
  • Askerlik süresi düşürülmüştür.

Yapılan yeni düzenleme ile birlikte Osmanlı Devleti, tarihinde ilk kez vatandaşlarının haklarını bir anayasal zemin üzerinde koruma altına almıştır. Bu durum da, devletin geleceği açısından olumlu bir ortam yaratmıştır.

Tanzimat Fermanının Getirdiği Yenilikler Maddeler Halinde Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.