Tanzimat Dönemi Hakkında Bilgi

Tanzimat dönemi hakkında kısa bilgi, tanzimat dönemi hakkında ansiklopedik bilgi konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Osmanlı Devleti döneminde 1839 yılında Gülhane Hatt-ı Serif yani diğer adıyla Tanzimat Fermanı okunmuştur. Bu fermanın okunmasıyla başlayan çağdaşlaşma dönemine ise Tanzimat Dönemi adı verilmektedir. Batılı devletlerde ise “The Ottomon Reform” yani Osmanlı Reformu olarak telaffuz edilmektedir.

1876 yılında II. Abdülhamit’in tahta çıkarak Meşrutiyetin ilan edilmesiyle birlikte Tanzimat Dönemi sona ermiştir. Fakat bir çok  tarihçi tarafından Tanzimat döneminin 1922 yılında Osmanlı Devleti’nin yıkılışına kadar devam ettiği kabul edilmektedir.

1839-1855 yılları arasına denk gelen Tanzimat döneminde Mustafa Reşit Paşa, 1850-1871 yılları arasında Ali Paşa ve Keçecizade Fuat Paşa gibi kişiler bu dönemlerde siyasi liderler olarak ön plana çıkmış kişilerdir.

1868 yılında Fuat Paşa’nın ölümüyle ve sonrasında 1871 yılında Ali Paşa’nın ölümüyle birlikte reform çalışmalarının yapıldığı bu dönem krize girmiştir ve uzun bir dönem siyasi istikrarsızlık yaşanmıştır.

Tanziman Dönemi Hakkında Bilgi, Tanzimat Dönemi Hakkında Kısaca Bilgi Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.