TANAP Nedir – Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi Hakkında Bilgi, TANAP Nedir Kısaca

TANAP Projesinin açılımı; Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı’dır.  Bu proje ile, Türkiye ve Azerbaycan’ın enerji sektöründe birlikte yaptıkları projelerin en önemlisidir. Bu başarının geçmişten süregelen kardeşlik bağlarına da bağlı olduğu ve şimdilerde ise  “Bir Millet İki Devlet” söylemiyle daha çok birliği vurgulanan bu iki ülkenin en önem verdiği  TANAP Projesi, dünya enerji sektörünün yer aldığı listelerde adını en üstlere yazdırması bekleniyor.

Avrupa’nın ve Türkiye’nin doğalgaz gereksinimini gideren ayrıca bölgede gaz çeşidinin artırılması için yola çıkılan projeden evvel de birçok yatırımı beraber gerçekleştiren iki komşu kardeş ülke enerji sektöründe Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı ve Bakü-Tiflis-Erzurum Doğal Gaz Boru Hattı uygulamaları sayesinde gelişen stratejik iş birlikleri, 2008 senesinde PETKİM’in SOCAR’ca satın alınması sonucu daha geniş kapsama ulaşmıştır.

tanap

26 Aralık 2011 tarihinde ön anlaşma kaleme alındığı, 26 Haziran 2012 tarihinde ise Hükümetler arası kesin imzaların kaleme alındığı TANAP, Türkiye ve Avrupa’nın doğal gaz üretimine, Azerbaycan Şah Deniz-2 sahası ve ek kaynaklardan doğal gaz elde edilmesiyle önemli destek sağlanmış olacaktır.

Başlangıç yeri Azerbaycan, Türkiye sınırı Türk göz girişi olarak belirlenen 56 inçlik hattın, Avrupa’ya varış yerleri Yunanistan ve Bulgaristan sınırları, Türkiye içi çıkış yerleri ise Eskişehir ve Trakya bölgesinde yer alacaktır. TANAP Projesi kapsamında belirlenen 4 evreden birincisi 2018’de ilk gaz akışıyla sağlanacak. 2020’de senelik 16 milyar metre küp olarak belirlenen sınırın, 2023’te  23 milyar metre küp, 2026’da ise 31 milyar metre küp’e kadar artırılması planlanıyor.

Türkiye Ulusal İletim Hattı’nın batı sınırını geliştirerek, batı bölgesi arz güvenliğini artıracak TANAP projesi, Türkiye ve Avrupa için belirlenmiş doğal gaz sınırıyla arz güvenliğine katkı sağlarken, Azerbaycan’ın elinde bulunan doğal gaz kaynaklarının farklı ülkelere pazarlanması sayesinde önemli karlar elde edilecektir.

Aynı hedef için güç birliği yapan iki büyük ülke Türkiye ve Azerbaycan, başarıların devamı kapsamında kardeşlik bağlarını TANAP gibi büyük projelerle artıracaktır.

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi Tanap Ne zaman bitecek, nasıl olacak kısaca bilgi verdik.

TANAP Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

3 yorum

  1. Selam firmamız denizaltı işleriyle uğraşmaktadır. Tanap projesinin Çanakkale geçiş bölümünü yapan firmaya yada ana firmayı öğrenmek istiyordum .yardımlarınız için teşekkürler

  2. TANAP'ın hattı yeni yapılacak İstanbul boğazı altından karşıya geçecek iki katlı tünel (Tünel yapılırken proje dahil edilebilir) altından karşıya geçirilerek Avrupa'nın ilerideki gaz bağlantısı için süreklilik sağlayacak bir boru hattı bağlantısı sağlanmış olur ayrıca TANAP'ın hattı olarak gözüken Çanakkale boğaz geçişi için ayrıca para harcanmamış olur.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.