Tac Mahal Hakkında Kısa Bilgi

Dünyanın yedi harikasından biri olan eserlerden Tac Mahal hakkında kısa bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Tac Mahal; Babür İmparatorluğunun 1593-1666 tarihleri arasındaki hükümdarlık yapmış Şah Cihan tarafından başkent Agra’da Jumna nehri kıyısına yaptırılan türbedir. Şah Cihan’ın eşi Mümtaz Mahal sefer sırasında gerçekleştirdiği doğum nedeniyle vefat etmiştir. Eşi Şah Cihan bu ölümden çok etkilenmiş ve 2 sene karısının arkasından yas tutmuştur. Bu dönemde Şah Cihan, eşinin anısına bir eser inşa ettirmek istemiş ve Tac Mahalin temellerini 1632 yılında attırmıştır.

Tac Mahal; Dünyada aşk için inşa edilmiş en güzel ve en büyük eser sayılmaktadır. Türk İslam eserlerinden biri olan Tac Mahal’in inşasında, Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mehmet İsmail Efendi ve Mehmet İsa Efendi İstanbul’dan Hindistana gelerek çalışmıştır. Yine Tac Mahal’in hatlarının yazımında Türk Hattat Serdar Efendi çalışmıştır.

Tac Mahal’ın inşası 20 yıl sonra nihayete ermiştir. Türbenin minareleri beyaz mermerden, kubbesinin alemi ise altından yapılmıştır. Türbenin dört tarafını 33 metre yüksekliğinde taç kapılar ve 75 metre yüksekliğindeki kubbe kaplamaktadır. Tac Mahal’in inşaasında binlerce sayıda akik, firuze ve sedef kullanılmıştır. Ayrıca duvarları 625 adet pırlanta, 142 adet yakut, 42 adet zümrüt ve 50 adet inci ile bezenmiştir. Bu görkemli taşlar sayesinde mehtaplı gecelerde eser oldukça parlak ve ihtişamlı görünümektedir. Eserin en büyük özelliği ise 1983 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almasıdır. Yine Tac Mahal, 2007 yılından bu yana dünyanın yeni yedi harikası arasına girmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.