Tabiatta Bulunan Elementler

Doğada bir çok kaynak vardır ve bu kaynakalr sayesinde insanlar, hayvanlar ve bitkiler yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştirirler ve böylece döngü nesil tükenmeden devam edebilir.

Doğada hava s, toprak, güneş gibi doğal kaynakların yanı sıra bir çok da element bulunmaktadır ve bu tabiatta bulunan elementler canlılar için oldukça önem arz etmektedir.

Yeryüzünde en çok bulunan elementlerden bir tanesi silisyumdur. Silisyumyarı iletken bir elementtir ve doğada fazlasıyla bulunur ayrıca silisyum elementinin doğada bu kadar fazla bulunması, transistör, diyot ve hafızalarda pratik olarak kullanılabilir olması devrelerin ve bilgisayarların silisyum teknolojisi ile üretilmesini sağlamıştır. Günümüzde kullanılan “Silikon Vadisi” adı verilen dev endüstri alanında silisyum bileşiği olan silikondan faydalanılmaktadır ve adı da silisyum elementinden gelmektedir.

Ayrıca yeryüzünde en fazla bulunan element oksijendir; oksiyen tabiatta %46.4 oranında bulunmaktadır. Sonrasında ise doğada %27.7 oranında silikon, %8.1 oranında ise alüminyum bulunmaktadır. Bu elementlerdne sonra ise %5 oranında demir elementi, %3.6 oranında kalsiyum, %2.8 orannda sodyum, %2.6 oranında potasyum, %2.1 oranında magnezyum, %0.4 oranunda titanyum ve %0.1 oranında ise hidrojen bulunmaktadır.

Doğada Bulunan Elementler Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Kısmmından Hemen Bize Yazın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.