Suyun Ekonomiye Katkıları Nelerdir

Bu yazımızda suların ekonomiye katkısının ne olduğunu ele alacağız.

Bir ülkede bulunan sular; balıkçılık, turizm ve tarım faaliyetinde, elektrik üretmede, içme suyu sağlamada, kaplıca gibi termal tesis faaliyetlerinde ve su sporlarında kullanılır.

Balıkçılık faaliyeti; Ülkemiz su ürünleri bakımından oldukça zengindir. Çünkü üç tarafı denizlerle Kaplıdır. Bu denizlerde ve göllerde balıkçılık faaliyeti yapılmaktadır.

Turizm faaliyetinde; Akdeniz ve Ege bölgesi deniz turizmi için çok önemlidir. Bu bölgelerde yıl boyunca güneş alma süreleri uzun olduğundan ve tertemiz denizi sayesinde sahil turizmi gelişmiştir.

Tarımsal faaliyetlerde; Kıtlık ve açlığın dünyayı tehdit ettiği dönemde toprağın önemli olduğu kadar suda oldukça önemlidir. Geçmiş dönemlerde Mezopotamya bölgesinde Sümerler, Fırat ve Dicle’nin sularını kanallar kazarak tarlalarını sulamak için kullanmıştır. Bu şekilde insanlar kendilerine yaşam biçimi oluşturmuş ve kentler kurmuşlardır.

Elektrik üretiminde; Su kaynaklarından olan barajlar kuruldukları bölgenin hidroelektrik santralleridir. Bu santrallerde elektrik üretimektedir.

İçme suyu sağlamada; Su insanların yaşam kaynağıdır. Su kaynaklarınıın ilk ve en önemli görevi insanlara içme suyu sağlamaktır. Yerleşim yerlerine getirilen birincil hizmet su şebekesidir.

Su sporlarında; Ülkemizde su sporlarının gelişmesinde zengin su kaynaklarımız önemli husus oluşturur. Sularımız birçok sportif etkinliğe kapılarını açar.

Kaplıca ve termal tesislerinde; Yer altında birçok kimyasal özelliği olan ve ısınan su, yer yüzünde insanlara sağlık taşıyan bir kaynak biçimine gelir. Jeotermal sular sayesinde oluşturulan kaplıcalar, geçmişten bu yana insanlara şifa dağıtır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.