Susuzluk Tehlikesi Kapıda

Son dönemlerin en kurak senelerinden birini yaşayan ülkemiz kış aylarındaki kar yağışı eksikliği nedeniyle kuraklık gittikçe artan bir tehdit boyutuna ulaştı. Birkaç ay içinde su kaynaklarında büyük bir tükenme yaşanacak olan ülkemizde özellikle büyük şehirlerde ciddi miktarlarda susuzluk tehlikesi mevcut.

Susuzlukla mücadele etmeye çalışan ülkemizde bazı kentlerde su kısıtlaması yapılması düşünülüyor. Buna örnek olarak Antalya, Bolu, Isparta gibi illerimizi verebiliriz. Ayrıca bu şehirlerimizde bahçe sulamasına para cezası uygulaması yapılacak.

İSKİ verilene göre geçen sene bu dönemlerdeki %74 lük doluluk oranına sahip barajlarımız bu sene %21 civarında seyrediyor. Son 10 yıldaki temmuz ayı verilerine bakıldığında ise geçmiş ortalaması 237 milyon metreküp olan göllerdeki su miktarı şu an  190 metreküp civarında sınırlı kaldı.

Barajlardaki doluluk oranında azalması ile beraber su fiyatlarında da artış gerçekleşti, şubat ayında 3.76 lira olan su miktarı mart ayında 3.83 liraya çıktı haziranda ise 3.96 liraya ulaş İzmir’de İZSU bu yıldan itibaren geçerli olmak üzere %10 oranında zam yapılacağını söyledi. Kentte iki senedir uygulanan sulama uygulamasında istismar edildiği tespit edildi ve bu yüzden dolayı su sıkıntısı olduğu ortaya çıktı bu yüzden kısıtlama getirilecek.

Hayat Su genel müdürünün yaptığı açıklamaya bakarak da su kaynaklarında azalma olduğu ortaya çıkıyor. Bu sene İzmirdeki su kaynaklarının %20lik bir gerileme gösterdiğini vurguladı.

Financial Times’da da dosya konusu olan susuzluk konusunda asıl sorunun tarım değil fastfood ürünleri olduğu ortaya çıkıyor. Örnek olarak verilen şey ise bir domatesin yetişmesi için harcanan su miktarı 30 litre olurken bir hamburger üretiminde kullanılan malzemeler için yaklaşık 2400 litre su kaynağı tüketiliyor.

Ayrıca dosyada su ihtiyacının gelecek dönemlerde daha da katlanacağı söyleniyor, sebep olarak ise sanayi ürünlerinin kullanımında artış gerçekleşecek,  bu durumda da su enerji ile ilişkili ürünlerde ihtiyaç olarak daha da artacak ve bu olaylar sonucunda gittikçe artan bir su açığı meydana çıkacak.

eokul-meb.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.