Sümerlerin Dünya Medeniyetine Katkıları Nelerdir

Sümerlerin dünya medeniyetine katkılarının neler olduğunu merak edenler soruların yanıtını yazımızda bulabilirler.

Sümerler; Mezopotamya’da kurulan ilk uygarlıktır. Sümerler; M.Ö 3500 tarihinde Orta Asya’dan göç ederek Mezopotamya’da devlet kurmuşlardır. Sümerler; su kanalları açmışlardır, bataklıkları kurutarak tarım ve hayvancılık faaliyetleri yapmışlardır.

Sümerler; tarihte ilk yazıyı bulan ve kullanan uygarlık olma özelliğini taşır. Aynı zamanda yazıyı bulan bu uygarlık tarih devirlerini de başlamıştır. Sümerler ilk yazılı kanunlarını hazırlayan , ilk takvimi kullanan, ilk matematik bilimiyle ilgilenen uygarlıktır.

Mezopotamya’da kurulum gösteren medeniyetlerin temeli hep Sümerlere dayanır. Ayrıca Sümerler astronomi bilimiyle ilgilenmiş bir medeniyettir.

Sümerlerin dünya edebiyatına ışık tutan; Gılgamış Destanı, Yaradılış Destanı ve Tufan Hikayesini veren uygarlıktır. Sümerler; Matematik ve Geometrinin biliminin temellerini atmış medeniyet olarak tanınır.

Sümerler; matematiğe dair dört işlemi bulmuşlar, dairenin alanını hesaplamışlar, çarpma ve bölme tablolarını yapmışlardır. Sümerler; astronomi bilimine dair de burçları bulmuşlar. Aynı zamanda bir ayın 30 gün, bir yılın 360 gün olduğunu hesaplayanlarda Sümerlerdir.

Yine Sümerler; güneş saatini icat etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.