Şükür ve Hamd Arasındaki Fark

İslam dini, belirli yasak ve emirleri olan ancak asla kulların zorlanmayacağı esaslardan meydana gelen bir dindir. Dinimizde yer alan şükür ve hamd arasındaki fark nedir konusunda bu yazımızda sizlere bilgi vereceğiz.

 

Yapılan tüm ihsan ve ikramlara karşı ihsan sahibine yani Allah’a saygı gösterilmesine hamd adı verilir. Medih ve Senanın tek sahibi Allah’tır. Özellikle yapılan ikramlara teşekkür anlamında kullanılan tabir ise şükür adı verilmektedir.

Yukarıdaki tanımları incelediğimizde hamd kelimesi şükür kelimesine göre daha kapsamlı bir terimdir. Yani dolayısıyla şükür, hamdın yerini tutamaz diyebiliriz. Her şükür aynı zamanda bir hamd yerine geçer ancak her hamd bir şükür anlamına gelmemektedir.

Din alimleri tarafından şükür, hamdın bir alt kolu olarak tanımlanmaktadır. Çünkü şükür, Allah’ın verdiği nimetlere kulların ettiği teşekkür anlamına geliyor iken Hamd kelimesi, insanların Allah’ın yolladığı kısmetlere ulaşsa da ulaşamasa da teşekkür etmesi ve kanaatkar olmasıdır.

Hamdolsun ve Şükür Arasındaki Fark Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.