Su Kaynaklarımızı Nasıl Koruyabiliriz?

Aşağıda su kaynaklarımızı nasıl koruyabiliriz kısaca olarak ele alacağız.

Günümüzde çevre sorunları en önemli sorunlardandır. Çevre sorunlarının başında çevre kirlilikleri gelmektedir Çevre kirlilikleri nedeniyle doğa olumsuz etkilenmektedir. Çevre kirlilikleri özellikle beşeri etkenler nedeniyle meydana gelmektedir.

Günümüzde su kaynakları da hızla tükenmektedir. Değişen iklim koşulları ve mevsim geçişlerinin geç yaşanmasıyla kuraklık, çoraklık, susuzluk, kıtlık gibi sorunlar da yaşanmaktadır. Dünya su kaynaklarının %1’i tatlı diğer kalan %99’luk kısım ise tuzlu olarak oluşmaktadır.

Su kaynakları karalar üzerinde, karalar arasında ve kıtalar arasında bulunmaktadır. Nehirler, göller, denizler ve okyanuslar önemli su kaynaklarıdır. Su kaynaklarının korunması gerekir. Su kaynakları canlılık faaliyetlerinin gerçekleşmesi için çok önemlidir.

Su kaynakları doğal dengelerin korunması, döngülerin oluşması, canlılık faaliyetlerinin gerçekleşmesi için oldukça önemlidir. Su kaynakları sayesinde doğal dengenin korunması ekosistemin ve besin zincirinin de korunması anlamına gelmektedir. Canlıların suya olan ihtiyacı nesil emniyeti de sağlamaktadır.

Su kaynakları insanlar için de çok önemlidir. Hem insani olarak canlılık faaliyetlerinin devam etmesi hem de su ile yapılan geçim faaliyetleri çalışmalarının devam etmesi için su önemli bir kaynaktır.

Su kaynaklarının korunması için yapılması gerekenler şu şekildedir:

*Çevre kirliliklerinin azaltılması gerekir.

*Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması gerekir.

*Sanayi faaliyetlerinin doğaya zarar vermeden gerçekleştirilmesi gerekir.

*Su canlılarına zarar verilmemesi gerekir.

*Kaçak avlanma ile mücadele edilmesi gerekir.

*Gemi lojistiğinin denetlenmesi ve gözetim altında tutulması gerekir.

Su Kaynaklarımızı Nasıl Koruyabiliriz Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.