Stoplazmanın Görevleri Nelerdir

Canlının en önemli ve en küçük yapısı olan hücrede stoplazma, organelleri bünyesinde barındırdığından dolayı oldukça önemli bir kısımdır. Bu yazımızda sizlere stoplazmanın görevleri ve özellikleri konusunda bilgiler vereceğiz.

Stoplazma, çekirdek ile hücre zarı arasını dolduran yumurta akı kıvamındaki sıvıdır ve yapısında %90 oranında su bulundurur. Eğer stoplazmanın yapısı değişir ya da bozulursa hücre de ölür.

STOPLAZMANIN ÖZELLİKLERİ: 

# Canlı ve renksizdir.
# Suya karışmaz ve suda çözünmez.
# Hücre zarından kesinlikle geçiş yapamaz.
# Yarı saydam özelliği taşımaktadır.

GÖREVLERİ:

# Hücrenin içinde gerçekleşen beslenme, solunum, dolaşım, boşaltım, üreme, sindirim, gibi tüm yaşamsal olaylar stoplazmada gerçekleşir. Stoplazmada tüm bu görevleri yerine getiren organeller yer almaktadır ve bu organellerin her birinin ayrı ayrı görevleri vardır.

İÇİNDE BULUNDURDUĞU ORGANELLER:

Endoplazmik retikulum, ribozom, mitokondri, lizozom, golgi aygıtı, koful, sentrozom, plastitler gibi organeller vardır ve yukarıda da belirttiğimiz gibi her biri farklı görevlerle yükümlüdür.

Stoplazmanın Görevleri ve Organelleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.